Trwa ładowanie...
d1tizj7
04-09-2006 12:05

Papież: potrzebna jest skuteczna pedagogika pokoju

Do uczestników rozpoczętego spotkania międzyreligijnego w Asyżu papież Benedykt
XVI napisał, że potrzebna jest "skuteczna pedagogika pokoju".

d1tizj7
d1tizj7

Spotkanie pod hasłem "O świat pokoju - dialog religii i kultur" zorganizowała rzymska Wspólnota świętego Idziego z okazji przypadającej w październiku 20. rocznicy historycznych modłów o pokój z udziałem Jana Pawła II.

Benedykt XVI zwrócił uwagę na proroczy i odważny charakter inicjatywy polskiego papieża w 1986 roku w kontekście wydarzeń, które miały wkrótce potem nastąpić. Za najbardziej znaczący uznał upadek komunistycznych reżimów w Europie Wschodniej i koniec zimnej wojny.

"Był to moment wielkiej nadziei na pokój, który rozbudził w wielu ludziach marzenie o innym świecie, w którym relacje między narodami będą rozwijać się bez koszmaru wojny, a proces globalizacji przebiegać będzie w duchu pokojowej konfrontacji między narodami i kulturami w kontekście respektowanego prawa międzynarodowego, zainspirowanego przez szacunek dla potrzeby prawdy, sprawiedliwości, solidarności" - napisał Benedykt XVI.

"Niestety, to marzenie o pokoju nie spełniło się. (...) Przeciwnie - trzecie tysiąclecie rozpoczęło się od terroryzmu i przemocy, które nie mają końca"- podkreślił papież. Z niepokojem zauważył, że trwające obecnie konflikty zbrojne w wielu rejonach świata "stwarzają wrażenie, że nie tylko odmienność kulturowa, ale same różnice religijne stanowią motywy niestabilności i zagrożenia dla perspektywy pokoju".

d1tizj7

"Religia nie może być niczym innym, jak tylko zwiastunem pokoju" - przypomniał Benedykt XVI, dodając następnie: "Nikomu nie wolno wykorzystywać różnicy między religiami jako założenia lub pretekstu do wojowniczej postawy wobec innych istot ludzkich".

Papież wyraził przekonanie, że obecnie, bardziej niż kiedykolwiek konieczne jest nauczanie pokoju. "Tylu młodych ludzi w rejonach świata, naznaczonych przez konflikty, nauczanych jest uczuć nienawiści i zemsty w kontekście ideologii, w których pielęgnuje się nasiona zadawnionych niechęci i szykuje się serca do przemocy w przyszłości" - napisał Benedykt XVI.

W dwudniowym spotkaniu w Asyżu uczestniczą przedstawiciele Watykanu na czele z kardynałami Paulem Poupardem i Walterem Kasperem, główny rabin Izraela Joni Mecger, delegacje kilku organizacji żydowskich i muzułmańskich.

Dyskusji na temat 20. rocznicy pierwszego spotkania w Asyżu przewodniczyć będzie w poniedziałek wieczorem prymas Polski, kardynał Józef Glemp.

Sylwia Wysocka

d1tizj7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tizj7
Więcej tematów