Trwa ładowanie...
d3h5bya

Papież podniósł kwestię ludobójstwa Ormian. Reakcja Armenii i Turcji

Papież Franciszek zaapelował o pojednanie narodów ormiańskiego i tureckiego po mszy w Watykanie, upamiętniającej setną rocznicę ich rzezi, którą za Janem Pawłem II nazwał "ludobójstwem". Na słowa papieża zareagowali przedstawiciele władz zarówno Turcji, jak i Armenii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież podniósł kwestię ludobójstwa Ormian. Reakcja Armenii i Turcji
(AFP, Fot: Gregorio Borgia)
d3h5bya

Podczas porannej mszy w bazylice Świętego Piotra papież Franciszek podkreślił, że rzezie Ormian począwszy od 1915 roku uznawane są powszechnie za "pierwsze ludobójstwo XX wieku". Przypomniał, że słowa te znalazły się we wspólnej deklaracji Jana Pawła II i zwierzchnika Kościoła ormiańskiego Karekina II, ogłoszonej podczas pielgrzymki papieża Polaka do Armenii 27 września 2001 roku. Słowa o ludobójstwie znalazły się także w orędziu Franciszka do Ormian, wręczonym na ręce patriarchów ich Kościoła oraz prezydenta Armenii po mszy.

Prezydent Armenii Serż Sarkisjan powiedział, że starania jego kraju o uznanie rzezi 1,5 miliona Ormian na początku XX wieku za ludobójstwo "przynoszą owoce". Wyraził nadzieję, że słowa papieża na ten temat skłonią Turków do refleksji.

Z kolei turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu uznał za nieuzasadnione i "dalekie od realiów historycznych" użycie przez papieża Franciszka terminu "ludobójstwo" na określenie masakry Ormian sprzed 100 lat na terenie imperium osmańskiego.

Wcześniej w niedzielę MSZ Turcji wezwał w tej sprawie nuncjusza apostolskiego w Ankarze arcybiskupa Antonino Lucibello.

d3h5bya

Podziel się opinią

Share
d3h5bya
d3h5bya
Więcej tematów