Papież otrzymał Nagrodę Karola Wielkiego
W czasie uroczystości wręczenia mu Nagrody Karola Wielkiego papież Jan Paweł przedstawił swoją wizję nowej zjednoczonej Europy, którą - jak powiedział - "pragnie powierzyć przyszłym pokoleniom". Papież wezwał też do budowania "Europy człowieka, nad którą jaśnieje oblicze Boga".
*Korespondencja z RzymuKorespondencja z Rzymu*
Uroczystość wręczenia papieżowi Nagrody Karola Wielkiego odbyła się w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego. Nadzwyczajna Nagroda Karola Wielkiego przyznawana jest przez władze Republiki Federalnej Niemiec i miasto Akwizgran za zasługi dla Europy i europejskiej jedności.
Papieska wizja nowej zjednoczonej Europy zakłada "Europę bez egoistycznych nacjonalizmów, w której poszczególne narody jako prężne ośrodki kulturalnego bogactwa chronione i wspierane są z korzyścią dla wszystkich".
Jan Paweł II powiedział, że myśli o Europie, "gdzie zdobycze nauki, osiągnięcia gospodarcze i dobrobyt społeczeństwa nie mają na celu pozbawionej sensu konsumpcji, ale pozostają w służbie każdego człowieka w potrzebie i niosą solidarną pomoc tym krajom, które starają się osiągnąć bezpieczeństwo socjalne".
"Oby Europa, która w swojej historii dotknięta została tak wieloma krwawymi wojnami, mogła stać się aktywnym czynnikiem pokoju na świecie!" - zaapelował Jan Paweł II.
Papież podkreślił, iż jego wizja Europy zakłada, że jedność naszego kontynentu "opiera się na prawdziwej wolności". Wymienił w tym kontekście "dojrzałe na podłożu chrześcijaństwa" wolność religii i wolności obywatelskie. Przypomniał, że "bez wolności nie można mówić o odpowiedzialności", i zaznaczył, że szczególnie po Soborze Watykańskim II Kościół przywiązuje wielkie znaczenie do "rozległego obszaru wolności" człowieka.
Nagroda Karola Wielkiego (742-814), która honoruje zasługi dla Europy i europejskiej jedności, przyznawana jest od 1950 roku. W tym roku po raz pierwszy będzie ona miała dwóch laureatów. Po papieżu 20 maja otrzyma ją także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox.
Pierwszym Polakiem, który otrzymał Nagrodę Karola Wielkiego, był w 1998 roku ówczesny minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek.