ŚwiatPapież o prawach człowieka i wolności religijnej

Papież o prawach człowieka i wolności religijnej

Jan Paweł II podkreślił znaczenie
praw człowieka i prawa do wolności religijnej. Papież zaapelował o
określenie statusu prawnego embrionu jako osoby ludzkiej.

W sobotę Jan Paweł II, w przeddzień swoich 83. urodzin, w watykańskiej auli Pawła VI przyjął z rąk rektora rzymskiego uniwersytetu La Sapienza tytuł doktora honoris causa wydziału prawa, przyznany mu w uznaniu "zaangażowania na rzecz poszanowania praw jednostek i całych narodów oraz prawa międzynarodowego, również w kwestiach dotyczących zadłużenia zagranicznego, samostanowienia narodów i pokoju".

W wygłoszonym z okazji otrzymania doktoratu h.c. przemówieniu Jan Paweł II podkreślił ścisły związek pomiędzy prawami człowieka a zasadą godności osoby ludzkiej i pokoju, na których opiera się chrześcijańska moralność.

"Bóg stwarzając człowieka obdarzył go niezrównaną godnością" - podkreślił papież. Przypomniał też, że człowiek stworzony został, by_ "żyć z zgodzie i pokoju, zachowując zasadę sprawiedliwego podziału środków potrzebnych do życia i rozwoju"_.

Papież podkreślił znaczenie niektórych uznawanych powszechnie aktów prawnych, jak Powszechna Deklaracja Praw Człowieka ONZ. Zauważył jednak, że zawarte w nich zasady "często nie znajdują odzwierciedlenia w konkretnych przepisach wykonawczych."

Jan Paweł II zwrócił w szczególności uwagę na znaczenie prawa do życia. W tym kontekście podkreślił pilną potrzebę zagwarantowania statusu prawnego embrionu.

"Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne od momentu poczęcia aż do naturalnego kresu" - powiedział Jan Paweł II, cytując swoje przesłanie na Światowy Dzień Pokoju 1 stycznia 1999 roku.

Papież przypomniał zawarte w przesłaniu stwierdzenie, że "prawdziwa kultura życia gwarantuje nie narodzonym prawo do przyjścia na świat i zarazem broni nowo narodzonych, zwłaszcza dziewczynki, przed zbrodnią dzieciobójstwa. Podobnie też zapewnia niepełnosprawnym możliwość rozwijania ich potencjału, a chorym i starszym odpowiednią opiekę".

Drugą ważną zasadą prawną jest - zdaniem papieża - zasada wolności religijnej. Jest to - powiedział - "najbardziej podstawowe z praw ludzkich", stanowiące niejako_ "test na przestrzeganie innych praw człowieka"_.

Jan Paweł II wymienił również wiele innych, ważnych jego zdaniem, norm prawnych w tym prawo do prywatnej własności, prawo do nauki i pracy, prawo do wolności stowarzyszeń, wolności słowa i informacji.

Papież podkreślił również podstawową wartość rodziny, narażonej obecnie - jak zauważył - na groźbę nadużyć zarówno ze strony społeczeństwa jak i państwa.

Przyznanie Janowi Pawłowi II honorowego tytułu przez rzymski uniwersytet La Sapienza jest ukoronowaniem obchodów 700-lecia tej największej uczelni w Europie.

Rzymski uniwersytet La Sapienza założony został 20 kwietnia 1303 roku na mocy bulli papieża Bonifacego VIII "In supremae praeminentia dignitatis" ("W najwyższym uznaniu godności"). Pod kierunkiem 4942 wykładowców na 21 wydziałach kształci się ponad 142 tysiące studentów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)