Trwa ładowanie...

Papież mówił o wojnie: "Prawdziwy pokój pozostanie daleki"

W wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Stampa", papież Franciszek wyraził przekonanie, że bez realizacji koncepcji dwóch państw - Izraela i Palestyny - nie będzie możliwe osiągnięcie trwałego pokoju w regionie.

Papież o konfliktach zbrojnych.Papież o konfliktach zbrojnych.Źródło: East News, fot: Maria Grazia Picciarella/Shutterstock
d46hvys
d46hvys

Franciszek wyraził swoje przekonanie, że bez realizacji koncepcji dwóch państw - Izraela i Palestyny - nie będzie możliwe osiągnięcie trwałego pokoju w regionie. Papież podkreślił, że konflikt ten jest coraz bardziej dramatyczny i rozszerza się, co budzi jego obawy. Nie krył swojego niepokoju związanego z możliwością eskalacji konfliktu militarnego.

Franciszek zdecydowanie opowiedział się za prawem do pokoju dla chrześcijan i ludzi z Gazy, zaznaczając, że nie ma na myśli Hamasu. Przyznał, że codziennie kontaktuje się z parafią w Strefie Gazy, gdzie przebywa 600 osób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mocna odpowiedź Londynu. Brytyjski okręt był celem ataku Huti

Papież podkreślił również, że wojna jest zawsze porażką dla wszystkich, a jedynymi, którzy na niej zyskują, są producenci i handlarze broni.

d46hvys

"Papież Franciszek wezwał do poszanowania ludności cywilnej na obszarach objętych konfliktem i powiedział, że ludzie są zmęczeni wojnami, które nazwał 'katastrofą dla narodów i klęską ludzkości' - napisała agencja Newsmax na portalu X.

"Wszyscy są grzesznikami"

W kontekście konfliktu na Ukrainie, Papież Franciszek wyraził uznanie dla pracy swojego wysłannika, kardynała Matteo Zuppiego, który prowadzi "stałą i cierpliwą pracę dyplomatyczną" w celu "oddalenia konfliktu i zbudowania atmosfery pojednania".

Franciszek odniósł się również do kwestii homoseksualizmu, wyjaśniając sens watykańskiego dokumentu "Fiducia supplicans", który dopuszcza błogosławieństwo tzw. par nieregularnych, w tym osób tej samej płci. Papież podkreślił, że błogosławi się osoby, a nie związki, i że wszyscy są grzesznikami.

d46hvys

Papież zapowiedział również swoje plany podróży na ten rok. Potwierdził, że odwiedzi Belgię, a w sierpniu uda się do Timoru Wschodniego, Papui Nowej Gwinei i Indonezji.

Źródło: PAP, X

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d46hvys
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d46hvys
Więcej tematów