Papież mówił o wojnie: "Prawdziwy pokój pozostanie daleki"
W wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Stampa", papież Franciszek wyraził przekonanie, że bez realizacji koncepcji dwóch państw - Izraela i Palestyny - nie będzie możliwe osiągnięcie trwałego pokoju w regionie.
Franciszek wyraził swoje przekonanie, że bez realizacji koncepcji dwóch państw - Izraela i Palestyny - nie będzie możliwe osiągnięcie trwałego pokoju w regionie. Papież podkreślił, że konflikt ten jest coraz bardziej dramatyczny i rozszerza się, co budzi jego obawy. Nie krył swojego niepokoju związanego z możliwością eskalacji konfliktu militarnego.
Franciszek zdecydowanie opowiedział się za prawem do pokoju dla chrześcijan i ludzi z Gazy, zaznaczając, że nie ma na myśli Hamasu. Przyznał, że codziennie kontaktuje się z parafią w Strefie Gazy, gdzie przebywa 600 osób.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mocna odpowiedź Londynu. Brytyjski okręt był celem ataku Huti
Papież podkreślił również, że wojna jest zawsze porażką dla wszystkich, a jedynymi, którzy na niej zyskują, są producenci i handlarze broni.
"Papież Franciszek wezwał do poszanowania ludności cywilnej na obszarach objętych konfliktem i powiedział, że ludzie są zmęczeni wojnami, które nazwał 'katastrofą dla narodów i klęską ludzkości' - napisała agencja Newsmax na portalu X.
"Wszyscy są grzesznikami"
W kontekście konfliktu na Ukrainie, Papież Franciszek wyraził uznanie dla pracy swojego wysłannika, kardynała Matteo Zuppiego, który prowadzi "stałą i cierpliwą pracę dyplomatyczną" w celu "oddalenia konfliktu i zbudowania atmosfery pojednania".
Franciszek odniósł się również do kwestii homoseksualizmu, wyjaśniając sens watykańskiego dokumentu "Fiducia supplicans", który dopuszcza błogosławieństwo tzw. par nieregularnych, w tym osób tej samej płci. Papież podkreślił, że błogosławi się osoby, a nie związki, i że wszyscy są grzesznikami.
Papież zapowiedział również swoje plany podróży na ten rok. Potwierdził, że odwiedzi Belgię, a w sierpniu uda się do Timoru Wschodniego, Papui Nowej Gwinei i Indonezji.
Źródło: PAP, X