ŚwiatPapież o eutanazji

Papież o eutanazji

O dramacie eutanazji mówił Jan Paweł II w przemówieniu do uczestników międzynarodowej konferencji
zorganizowanej przez Papieską Radę Duszpasterstwa Pracowników
Służby Zdrowia w Watykanie. Papież podkreślił, że medycyna służy
zawsze życiu.

Papież o eutanazji
Źródło zdjęć: © AFP

Nawet kiedy lekarze wiedzą, że nie mogą pokonać poważnej patologii, robią wszystko, by złagodzić cierpienia. Pełna oddania pomoc pacjentowi w każdej sytuacji oznacza rozumienie niezbywalnej godności każdego człowieka, nawet w najpoważniejszym jego stanie, gdy jego życie zbliża się ku końcowi - powiedział papież do lekarzy i duszpasterzy, którzy dyskutowali o terapii paliatywnej.

Jan Paweł II przypomniał, że cierpienie, starość i brak świadomości w żaden sposób nie umniejszają godności osoby. Jak podkreślił, eutanazja jest jednym z dramatów tej etyki, która rości sobie prawo do decydowania o tym, kto ma żyć, a kto ma umrzeć.

Papież powiedział, że eutanazja, którą, jak to ujął, uzasadniać może źle rozumiane współczucie czy fałszywie pojmowana troska o ochronę ludzkiej godności, tak naprawdę zamiast uwalniać chorego od cierpienia, unicestwia go.

Współczucie, któremu nie towarzyszy wola pogodzenia się z cierpieniem i czuwanie przy chorym, a tylko unicestwia ból, prowadzi do przekreślenia życia i zburzenia etyki nauk medycznych - zauważył Jan Paweł II. Jego zdaniem, prawdziwe współczucie zachęca do podejmowania rozumnych działań, zmierzających do leczenia pacjenta. To samo współczucie wymaga, by zatrzymać się, kiedy wszystkie podejmowane zabiegi nie przynoszą skutku - podkreślił.

Jan Paweł II wyraził przy tym przekonanie, że to, iż przerywa się terapię, nie oznacza wcale porzucenia chorego. Jest to wyraz szacunku wobec niego - podkreślił.

W ogłoszonym również w piątek w Watykanie liście do uczestników zjazdu włoskich lekarzy katolickich papież napisał, że postęp w medycynie jest wspaniałym narzędziem, ale i służyć może dominacji oraz nadużyciom.

Jedyną prawdziwie ludzką odpowiedzią na cierpienie jest miłość - przypomniał papież lekarzom. Ostrzegł, że badania, które nie szanują jednostki, grożą przyzwoleniem na barbarzyństwo.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)