Papież o AIDS i obozach zagłady
"Niezatartą hańbą w dziejach ludzkości"
nazwał Benedykt XVI podczas audiencji generalnej obozy
zagłady, do których, jak podkreślił, "naród żydowski został
wysłany na śmierć w ramach haniebnej operacji".
W związku z obchodzonym w czwartek Światowym Dniem Walki z AIDS papież wezwał wspólnotę międzynarodową i kościelną do podejmowania działań, by zapobiec szerzeniu się tej choroby.
Omawiając w katechezie psalm "Nad rzekami Babilonu" o niewoli babilońskiej Benedykt XVI powiedział, że była ona "symboliczną zapowiedzią obozów zagłady, do których naród żydowski w zakończonym właśnie stuleciu został wysłany na śmierć w ramach haniebnej operacji". Pozostało to- dodał - niezatartą hańbą w dziejach ludzkości.
Na zakończenie audiencji w związku z przypadającym w czwartek Światowym Dniem Walki z AIDS papież zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o działanie na rzecz powstrzymania epidemii i solidarność z chorymi. Przypomniał, że "ustanowienie tego dnia przez ONZ ma na celu zwrócenie uwagi na plagę AIDS i wezwanie do odnowionego zaangażowania w dzieło zapobiegania i solidarnej opieki nad ofiarami choroby".
Liczby są alarmujące! - podkreślił Benedykt XVI. Powiedział następnie: Idąc za przykładem Chrystusa, Kościół zawsze uważał opiekę nad chorymi za integralny element swojej posługi. Zachęcam zatem do licznych inicjatyw na rzecz przezwyciężenia tej choroby, szczególnie zaś przez wspólnotę kościelną. Jestem blisko chorych na AIDS oraz ich rodzin, modlę się o pomoc dla nich i pocieszenie Pańskie - mówił papież.
W audiencji wzięli udział polscy biskupi, składający w tych dniach wizytę "do progów apostolskich", między innymi kardynał Franciszek Macharski, który po audiencji rozmawiał krótko z Benedyktem XVI.
Papież powiedział po polsku: Szczególnie witam biskupów, będących w Rzymie z okazji wizyty ad limina Apostolorum. Życzę wszystkim, którzy nawiedzają groby Apostołów umocnienia ducha wiary, nadziei i miłości. Życzę także, aby obecny czas Adwentu był dla wszystkich obfity w duchowe owoce.
Mimo deszczu i przenikliwego chłodu audiencja odbyła się na Placu świętego Piotra. Podobnie, jak w poprzednich tygodniach trzeba było zorganizować ją pod gołym niebem ze względu na ogromną liczbę wiernych; było ich 23 tysiące.
Sylwia Wysocka