Papież: Kościół pragnie wesprzeć nieuleczalnie chorych
Kościół pragnie wesprzeć chorych
nieuleczalnie i w fazie terminalnej, apelując o sprawiedliwą
politykę społeczną, która może pomóc wyeliminować przyczyny wielu
chorób - napisał papież Benedykt XVI w orędziu na XV Światowy
Dzień Chorego, obchodzony w niedzielę.
11.02.2007 00:05
Papież domaga się w orędziu "lepszej opieki nad umierającymi oraz osobami, które nie mogą liczyć na żadne leczenie". Zwraca uwagę na to, że trzeba popierać taką politykę, która potrafi stworzyć odpowiednie warunki, aby ludzie mogli godnie znosić także choroby nieuleczalne i stawać w obliczu śmierci.
"W związku z tym należy jeszcze raz przypomnieć o potrzebie większej ilości ośrodków terapii paliatywnej, zapewniających chorym pełną opiekę ze strony ludzi i wsparcie duchowe, których potrzebują. Jest to prawo każdej istoty ludzkiej, w którego obronę wszyscy musimy się zaangażować" - głosi papież.
Kościół - podkreśla Benedykt XVI - biorąc przykład z Miłosiernego Samarytanina, zawsze okazywał chorym szczególną troskę. "Poprzez swoich pojedynczych członków oraz instytucje wciąż towarzyszy cierpiącym i służy umierającym, starając się chronić ich godność w tych istotnych chwilach ludzkiej egzystencji" - głosi orędzie.
Benedykt XVI wyraża jednocześnie uznanie dla wysiłków pracowników służby zdrowia, współpracowników duszpasterskich i wolontariuszy oraz instytucji na całym świecie, którzy codzienną pracą starają się zapewnić chorym - razem z ich rodzinami - "właściwą i pełną miłości opiekę".
Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez Jana Pawła II 13 maja 1992 roku - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie. Dzień Chorego wyznaczono na 11 lutego, gdyż tego dnia w 1984 roku ogłoszono pierwszy w dziejach Kościoła List Apostolski "Salvifici doloris", poświęcony wartości ludzkiego cierpienia.
Centralne uroczystości Światowego Dnia Chorego odbędą się w tym roku w stolicy Korei Południowej - Seulu.