Papież: Kościół nie jest podmiotem politycznym
Benedykt XVI powiedział w
przemówieniu do uczestników IV włoskiego Kongresu Kościelnego w
Weronie, że "Kościół nie jest i nie zamierza być podmiotem
politycznym".
Papież podkreślił, że Kościół jest głęboko zainteresowany dobrem wspólnoty politycznej, której duszą jest sprawiedliwość.
Benedykt XVI zaapelował do polityków o moralną i duchową energię, która pozwoli przedłożyć wymogi sprawiedliwości ponad interesy osobiste i grup społecznych czy nawet państwa.
Bezpośrednie zadanie działania na płaszczyźnie politycznej na rzecz budowy sprawiedliwego ładu społecznego nie należy do samego Kościoła, lecz do wiernych świeckich, którzy działają jako obywatele na własną odpowiedzialność - powiedział papież w trwającym ponad godzinę przemówieniu.
Przypomniał, że świeccy powinni poświęcić się realizacji tego zadania z wielkodusznością i odwagą, oświeceni przez wiarę i nauczanie Kościoła, kierując się miłością Chrystusa.
Benedykt XVI mówił, że szczególnej troski i nadzwyczajnego zaangażowania wymagają dziś wielkie wyzwania, które zagrażają rodzinie ludzkiej: wojny i terroryzm, głód i brak wody, straszliwe epidemie.
Za konieczne również uznał stawienia czoła groźbie decyzji politycznych i ustawodawczych, stanowiących zaprzeczenie podstawowych wartości i pryncypiów antropologicznych i etycznych, zakorzenionych w naturze istoty ludzkiej. Jako takie wskazał obronę życia ludzkiego we wszystkich fazach, od poczęcia po naturalną śmierć oraz promocję rodziny opartej na małżeństwie.
Zdaniem papieża trzeba unikać wprowadzania do systemu publicznego innych form związków, które przyczyniłyby się do destabilizacji rodziny i zaciemniłyby jej szczególny charakter, a także niezastąpioną rolę społeczną.
Papież z niepokojem mówił o tym, że Włochy opanowała nowa fala oświecenia i laicyzmu, w wyniku której Bóg został wykluczony z życia publicznego i stał się zbędny oraz obcy.
Następnie wezwał włoskich katolików, by stawili opór "wewnętrznej sekularyzacji", która według niego zagraża Kościołowi naszych czasów w rezultacie procesów zeświecczenia, jakie głęboko naznaczyły cywilizację europejską. Dodał, że szkoły katolickie we Włoszech "padają ofiarą dawnych uprzedzeń".
W trwającym IV włoskim Kongresie Kościelnym udział bierze 2700 przedstawicieli ponad dwustu diecezji tego kraju oraz ruchów katolickich i zgromadzeń zakonnych. Temat Kongresu brzmi: "Świadkowie Jezusa Zmartwychwstałego, nadziei świata".
Sylwia Wysocka