Trwa ładowanie...
d1n7gjk
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Papież: korupcja jest gangreną narodu

- Korupcja to gangrena narodu - powiedział w sobotę papież Franciszek w stolicy Paragwaju, Asuncion, podczas spotkania z przedstawicielami organizacji i grup społecznych tego kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek w Paragwaju
Papież Franciszek w Paragwaju (PAP/EPA, Fot: CIRO FUSCO)
d1n7gjk

Przemawiając do delegacji świata nauki i oświaty oraz sportu, artystów, przedsiębiorców, związkowców, mediów, stowarzyszeń kobiet, rolników i rdzennej ludności oraz młodzieży papież apelował o zwalczanie rozwijającej się mentalności, zgodnie z którą niepotrzebne i absurdalne jest aspirowanie do czegoś co warto czynić dla innych.

Młodzież zachęcał do tego, by słowa konsekwentnie realizowała w czynach. - Dostaję alergii, kiedy słyszę górnolotne słowa, ale kiedy zna się tego, kto je mówi i wie, że dla niego to tylko słowa, ma się ochotę powiedzieć: ale kłamczuch - zauważył.

Mówiąc o potrzebie budowy kraju, który wszystkich łączy i nikogo nie wyklucza, oraz dialogu, Franciszek oświadczył: - Jeśli ktoś uważa, że są osoby, kultury, sytuacje drugiej, trzeciej lub czwartej kategorii, coś na pewno pójdzie źle, bo brakuje po prostu minimum: uznania godności drugiego człowieka.

d1n7gjk

Mówił też o obowiązku wysłuchania biednych. "Nie potrzeba spojrzenia ideologicznego, które prowadzi do tego, że wykorzystuje się ich dla innych interesów politycznych czy osobistych" - wyjaśnił papież.

Ostrzegł, że ideologie mają "niepełne, chore bądź niedobre relacje z narodem".

Apelował: "Proszę was, by nie ulegać bałwochwalczemu modelowi ekonomicznemu , który musiałby składać życie ludzi na ołtarzu pieniądza i zysku".

- Bardziej ludzkie społeczeństwo jest możliwe - przekonywał papież.

Sobota była kolejnym bardzo męczącym dniem dla papieża, podróżującego od sześciu dni po Ameryce Południowej. Przed południem odwiedził szpital pediatryczny, następnie odprawił mszę dla tłumów wiernych przed sanktuarium w mieście Caacupe. Na zakończenie spotkał się z duchowieństwem na nieszporach w katedrze w Asuncion.

d1n7gjk

Podziel się opinią

Share

Komentarze:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

d1n7gjk

d1n7gjk
Więcej tematów