ŚwiatPapież: klonowanie to przykład zarozumialstwa

Papież: klonowanie to przykład zarozumialstwa

Zdecydowany sprzeciw wobec eksperymentów z
klonowaniem ludzi powtórzył papież w liście do uczestników zjazdu
katolickiego ruchu Comunione e Liberazione, odbywającego się w
Rimini pod hasłem: "Postęp nasz nie polega na zarozumiałości, że
osiągnęliśmy cel, ale na stałym dążeniu do niego".

22.08.2004 16:50

Nawiązując do tej myśli świętego Bernarda Jan Paweł II napisał, że przykładem zarozumiałości jest podejmowanie prób zawładnięcia źródłami życia poprzez doświadczenia klonowania człowieka.

Mamy tu namacalny przykład zarozumialstwa, o którym mówi temat spotkania: przemoc, z jaką człowiek próbuje wejść w posiadanie tego, co prawdziwe i sprawiedliwe, sprowadzając to do wartości, którymi może swobodnie dysponować, czyli nie uznając żadnych granic, oprócz tych, jakie wyznacza sam sobie i wciąż przekracza dzięki możliwościom stwarzanym przez technikę - podkreślił papież.

Przypomniał, że droga, jakiej uczy Chrystus jest inna: To szacunek dla istoty ludzkiej, którą każde narzędzie badawcze musi przede wszystkim pomóc poznawać w jej prawdzie, by następnie jej służyć, a nie manipulować nią według projektu uważanego czasem z arogancją za lepszy od planu Stwórcy.

Jan Paweł II potępił postawę, zgodnie z którą człowiek w zarozumialstwie Prometeusza przyznaje sam sobie rolę sędziego dobra i zła, z postępu czyni swój absolutny ideał, a potem zostaje przez niego przytłoczony. Zeszły wiek, poprzez ideologie, które pozostawiły swój ponury ślad w postaci tragicznej historii i wojen, udowodnił, jakie są skutki tej zarozumiałości - dodał papież w liście do tysięcy uczestników dorocznego zjazdu w Rimini.

Bierze w nim udział wielu włoskich polityków, między innymi kilku ministrów z rządu Silvio Berlusconiego, wśród nich szef MSW Giuseppe Pisanu. Wszystkich Jan Paweł II pozdrowił także osobiście po niedzielnej modlitwie Anioł Pański. Powiedział im, że chrześcijaństwo, mimo ograniczeń i ludzkich błędów, stanowi najważniejszy czynnik prawdziwego postępu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)