Papież Franciszek zaczyna wielką rewolucję
Nowa rada kardynalska pomoże w zreformowaniu krytykowanej Kurii Rzymskiej - informuje "Rzeczpospolita". Watykaniści widzą w niej początek wielkiej rewolucji papieża Franciszka w Kościele.
15.04.2013 | aktual.: 15.04.2013 10:29
Rada kardynalska została powołana w sobotę. Jak podało biuro prasowe Watykanu, rada ma za zadanie poddać rewizji Konstytucję Apostolską Pastor Bonus Jana Pawła II z 1988 r. (określa ona kompetencje organów kościelnej władzy, a także relacje między Stolicą Apostolską a episkopatami). Przewodniczącym rady został salezjanin Oscar Rodríguez Maradiaga z Hondurasu. Po nominacji na szefa rady powiedział: "przede wszystkim jednak dostarczymy papieżowi informacji z pierwszej ręki, w kontakcie z episkopatami i z innej perspektywy niż te, które docierają do Stolicy Apostolskiej normalną drogą".
W radzie zasiądą w niej przedstawiciele pięciu kontynentów. W radzie nie będzie żadnego wpływowego włoskiego kardynała.
Ks. Federico Lombardi, rzecznik Watykanu, przekonywał przy tym, że nie chodzi o żadną rewolucję, a o ewolucję w Kościele.
Watykaniści oceniają, że przez powołanie rady Franciszek realizuje swój "program wyborczy" i będzie to krok do "odchudzenia" Kurii Rzymskiej. Podkreślają także, że wszystkie zmiany mają służyć przemianie Kościoła instytucjonalnego w misyjny, co jest głównym przesłaniem Franciszka.