WP
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Papież Franciszek w rzymskiej Bazylice Matki Bożej Większej

Dwanaście godzin po ukazaniu się światu po konklawe papież Franciszek opuścił Watykan i udał się do rzymskiej Bazyliki Matki Bożej Większej, by pomodlić się w Kaplicy Paulińskiej przed obrazem Salus Populi Romani, Matki Bożej - patronki Rzymu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Franciszek
Franciszek (PAP/EPA, Fot: Valdrin Xhemaj)
WP

Wizytę w Santa Maria Maggiore nowy papież zapowiedział już w swym przemówieniu, wygłoszonym w środę wieczorem z balkonu Bazyliki Świętego Piotra zaraz po wyborze. Podkreślił, że będzie modlił się do Matki Bożej o to, by opiekowała się Wiecznym Miastem.

W rzymskiej bazylice Franciszek przebywał pół godziny. Towarzyszył mu między Prefekt Domu Papieskiego arcybiskup Georg Gaenswein.

Gdy rozeszła się wieść o przyjeździe papieża, przy drzwiach bazyliki zgromadziło się około 150 osób. Wyszedł on jednak innym wyjściem. Przed odjazdem Franciszek pozdrowił ręką stojących w oknach i wiwatujących uczniów szkoły, która znajduje się naprzeciwko.

WP

Penitencjarz rzymskiej bazyliki ojciec Elio Monteleone powiedział, że papież jest bardzo związany z tym miejscem i zawsze odwiedzał Kaplicę Paulińską, ilekroć jako kardynał przyjeżdżał do Rzymu.

Specjalny apartament nr 201

Papież Franciszek przez najbliższe tygodnie będzie mieszkał w Domu Świętej Marty. W specjalnie przeznaczonym dla niego apartamencie numer 201 będzie czekał na zakończenie remontu papieskich pokoi w Pałacu Apostolskim po Benedykcie XVI, który opuścił je po abdykacji 28 lutego.

Po wizycie w Bazylice Matki Bożej Większej nowy papież pojechał do hotelu duchowieństwa w centrum Rzymu po swoje rzeczy. Do watykańskiego Domu Świętej Marty, gdzie nocował w czasie konklawe, Jorge Mario Bergoglio nie zabrał swych bagaży.

WP

Franciszek pojechał samochodem do "Domus Internationalis Paulus VI" przy via della Scrofa, gdzie zatrzymał się po przyjeździe do Rzymu na konklawe.

Pierwsze dni nowego papieża

O 17.00 papież Franciszek ma odprawić pierwszą mszę świętą w Kaplicy Sykstyńskiej. To właśnie tam kardynałowie zdecydowali wczoraj wieczorem, że Argentyńczyk zostanie 266. papieżem.

Nowy papież odprawi mszę w Kaplicy Sykstyńskiej dla 114 kardynałów, którzy uczestniczyli w konklawe. Z pozostałymi purpuratami ma spotkać się jutro o 11.00 w Sali Klementyńskiej.

WP

Z kolei w sobotę zaplanowano konferencję prasową papieża Franciszka. - Będzie to audiencja w auli Pawła VI dla nas, osób zajmujących się komunikacją społeczną oraz dziennikarzy. W sobotę o 11 w auli Pawła VI - zapowiedział rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Dokładnie w tym samym miejscu kilka dni po wyborze z dziennikarzami spotkał się poprzednik nowego papieża, Benedykt XVI.

W niedzielę Franciszek weźmie udział w południowej modlitwie z wiernymi na Anioł Pański.

Uroczystą, inauguracyjną mszę nowego pontyfikatu zapowiedziano na wtorek na 9.30. Wtedy przypada jedno z najważniejszych świąt w kościele katolickim - świętego Józefa.

Tuż po wyborze papież Franciszek miał rozmawiać telefonicznie ze swoim poprzednikiem Benedyktem XVI. Przedstawiciele Watykanu poinformowali, że w najbliższych dniach obaj duchowni mają spotkać się w rezydencji w Castel Gandolfo.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP