Trwa ładowanie...
31-12-2014 19:25

Papież Franciszek: trzeba bronić biednych, a nie bronić się przed nimi

Podczas nieszporów za kończący się rok papież Franciszek powiedział, że w centrum uwagi i działań wszystkich powinni być biedni. - Trzeba ich bronić, a nie bronić się przed nimi - mówił papież. Potępił też plagę korupcji w Rzymie i apelował o odnowę moralną.

Share
Papież Franciszek: trzeba bronić biednych, a nie bronić się przed nimiŹródło: PAP/EPA, fot: Ettore Ferrari
d4do0km

W czasie nabożeństwa w bazylice Świętego Piotra Franciszek przypomniał wiernym w homilii: - Biedni, zepchnięci na margines, muszą być w centrum naszej troski, naszego codziennego działania.

Trzeba - przypomniał - "bronić biednych, a nie bronić się przed biednymi, służyć najsłabszym, a nie wykorzystywać ich".

Następnie papież zauważył: - Boimy się wolności i, paradoksalnie, wolimy mniej lub bardziej świadomie zniewolenie.

d4do0km

Wolność - stwierdził - jest "bardziej ryzykowna" i przypomina o obowiązku dobrego przeżycia czasu, jaki każdy ma przed sobą.

- Zniewolenie zaś redukuje czas do momentu i w ten sposób czujemy się bezpieczniej, przeżywając momenty oderwane od przeszłości i naszej przyszłości - mówił Franciszek.

- Jakże podobają się nam fajerwerki, pozornie piękne, ale w rzeczywistości trwają one tylko kilka chwil. To jest królestwo chwili - dodał.

Jako biskup Rzymu odniósł się także do ujawnionego na początku grudnia gigantycznego skandalu korupcyjnego we władzach Rzymu, gdzie część urzędników i biznesmenów uwikłana była w przestępcze powiązania typu mafijnego i przywłaszczała sobie ogromne sumy z publicznej kasy. Wielkie zyski ta grupa przestępcza czerpała m.in. z funduszy przeznaczonych na pomoc dla imigrantów i na romskie obozowiska.

d4do0km

Nawiązując do tych wydarzeń, papież stwierdził: - Niewątpliwie ciężkie afery korupcyjne, ujawnione ostatnio, wymagają poważnego i świadomego nawrócenia serc, odnowy duchowej i moralnej, ponownego zobowiązania na rzecz budowy miasta bardziej sprawiedliwego i solidarnego.

Papież przypomniał: - Kiedy w mieście biedni i słabi otoczeni są opieką, okazują się skarbem Kościoła i społeczeństwa. Kiedy jednak społeczeństwo lekceważy biednych, prześladuje ich, widzi w nich przestępców, wpycha w ramiona mafii, to wtedy ubożeje i wręcz popada w nędzę, traci wolność.

Po nabożeństwie, w trakcie którego w bazylice watykańskiej odśpiewano dziękczynne Te Deum, Franciszek poszedł na plac Świętego Piotra zobaczyć ustawioną tam szopkę. Następnie długo pozdrawiał setki zgromadzonych tam ludzi, składał im noworoczne życzenia i błogosławił.

d4do0km
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4do0km
d4do0km
Więcej tematów