Trwa ładowanie...

Papież Franciszek budzi podziw i entuzjazm wśród młodzieży

Zdecydowana większość włoskiej młodzieży podziwia papieża Franciszka i czuje do niego sympatię, ale znacznie mniej osób ma zaufanie do Kościoła - wynika z sondażu. Potwierdza on, że entuzjazm młodych ludzi nie wynikał tylko z zainteresowania nowym papieżem.

Share
Papież Franciszek budzi podziw i entuzjazm wśród młodzieży
Źródło: PAP/EPA, fot: Gabriel Bouys
d46ridp

Ponad rok i dwa miesiące po wyborze Franciszka kolejny sondaż, przeprowadzony przez katolicki Instytut Toniolo z Mediolanu we współpracy z ośrodkiem badania opinii społecznej Ipsos wskazuje, że rośnie zaufanie i uznanie dla niego.

85 procent Włochów w wieku od 18 do 29 lat docenia i podziela uwagę, z jaką papież podchodzi do kwestii społecznych i troski o najbiedniejszych. 91 procent żywi sympatię do nowego biskupa Rzymu.

W sporządzonym na podstawie sondażu raporcie na temat młodzieży w Italii podkreślono, że blisko trzy czwarte nastolatków i dwudziestolatków uważa papieża za osobę godną zaufania. 85 procent ankietowanych wskazuje, że jest on bardzo blisko ludzi.

d46ridp

Ponad 80 procent osób wyraziło przekonanie, że papież Bergoglio może przyczynić się do większej zgodności między zachowaniami a deklarowanymi wartościami moralnymi. Tyle samo młodych ludzi popiera działania i inicjatywy Franciszka na rzecz pokoju i dialogu między religiami.

Mniej entuzjazmu odnotowano natomiast w stosunku do Kościoła. Pozytywnie ocenia go połowa włoskiej młodzieży. W przypadku osób niewierzących odsetek ten wynosi jedną trzecią. W analizie wyników badań uznano to za element szerszego zjawiska utraty zaufania do instytucji i braku wiarygodnych autorytetów.

Ponadto zwrócono uwagę na to, że młodzieży bardzo podoba się to, że papież jest bliższy ludziom niż hierarchii kościelnej.

- Pytani przez nas młodzi ludzie widzą w papieżu Franciszku osobę zdolną do bardzo dynamicznego komunikowania się z innymi, okazywania bliskości i do uczynienia z Kościoła strony uczestniczącej w dialogu w zmieniającym się społeczeństwie - powiedział jeden z autorów sondażu Pierpaolo Triani, wykładowca z Katolickiego Uniwersytetu w Mediolanie.

d46ridp

Podziel się opinią

Share
d46ridp
d46ridp
Więcej tematów