Trwa ładowanie...

Papież dopuścił kobiety do obrzędu obmycia stóp w Wielki Czwartek

• Kobiety zostały dopuszczone do obrzędu obmycia stóp podczas mszy Wieczerzy Pańskiej • Taką decyzję podjął papież Franciszek • Ta zmiana sankcjonuje to, co wcześniej zrobił papież • W pierwszym roku pontyfikatu Franciszek umył nogi dwóm kobietom w Wielki Czwartek
Share
Papież dopuścił kobiety do obrzędu obmycia stóp w Wielki Czwartek
Źródło: PAP/EPA, Fot: GIORGIO ONORATI
d2wp3fj

O decyzji papieża poinformowano w dekrecie podpisanym przez prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kardynała Roberta Saraha.

Zgodnie z nowymi zasadami, modyfikującymi normy z 1955 roku, do obrzędu obmycia stóp, dokonywanego przez celebransa mszy inaugurującej Triduum Paschalne, mogą zostać wybrani "wszyscy członkowie Ludu Bożego", a nie tylko, jak dotąd, mężczyźni i chłopcy.

Kardynał Sarah wyjaśnił, że Franciszek postanowił wprowadzić zmiany tak, by wyrażały one w pełni znaczenie gestu dokonanego przez Jezusa w Wieczerniku.

d2wp3fj

Od tej pory - postanowiono - kapłani mogą wybierać osoby do tego obrzędu symbolizującego pokorę i służbę spośród mężczyzn i kobiet, ludzi młodych i starszych, zdrowych i chorych, duchownych i świeckich.

Przypomina się zarazem, że umycie stóp nie jest obowiązkowym elementem mszy Wieczerzy Pańskiej. Do duszpasterzy należy decyzja o jego włączeniu do liturgii. Chodzi o to, by uniknąć - jak zaznaczył Watykan - sytuacji, w której obrzęd ten będzie "automatyczny i sztuczny, pozbawiony znaczenia i sprowadzony do elementu teatralnego".

Dwa tygodnie po swym wyborze w marcu 2013 roku Franciszek podczas pierwszej mszy Wieczerzy Pańskiej, którą odprawił jako papież, umył w rzymskim więzieniu dla nieletnich stopy także dwóm młodym kobietom: katoliczce i muzułmance.

d2wp3fj

Podziel się opinią

Share
d2wp3fj
d2wp3fj
Więcej tematów