Trwa ładowanie...
d4ln848

Papież: cofnąłem ekskomunikę z powodu bólu lefebrystów

Benedykt XVI zaapelował do lefebrystów,
by uznali decyzje Soboru Watykańskiego II. Na zakończenie
audiencji generalnej papież wyjaśnił wiernym powody swej
ogłoszonej w sobotę decyzji o zdjęciu ekskomuniki z czterech
biskupów-lefebrystów.

Share
d4ln848

Decyzja ta wywołała szereg kontrowersji nie tylko dlatego, że wśród biskupów tych jest negacjonista Richard Williamson, ale dlatego, że przez niektóre środowiska została uznana za krok wstecz czy ustępstwo wobec lefebrystów i odejście od postanowień Soboru Watykańskiego II.

Zwracając się do wiernych w Auli Pawła VI papież powiedział: - Postanowiłem kilka dni temu wyrazić zgodę na cofnięcie ekskomuniki, jaką ściągnęli na siebie czterej biskupi, wyświęceni w 1988 roku przez arcybiskupa Lefebvre'a bez zgody papieża.

- Dokonałem tego gestu ojcowskiego miłosierdzia, ponieważ wielokrotnie hierarchowie ci wyrazili wobec mnie głęboki ból z powodu sytuacji, w jakiej się znaleźli - dodał papież.

Następnie podkreślił: - Wyrażam nadzieję, że następstwem mojego gestu będzie gorliwe zaangażowanie się w poczynienie dalszych kroków, niezbędnych do realizacji pełnej jedności z Kościołem, dając w ten sposób świadectwo prawdziwej wierności i prawdziwego uznania urzędu nauczycielskiego i władzy papieża oraz Soboru Watykańskiego II.

d4ln848
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ln848
d4ln848
Więcej tematów