Papież chce wzmianki o chrześcijańskich korzeniach Europy
Papież Jan Paweł II uznał za rzecz "logiczną" włączenie do przyszłej konstytucji poszerzonej Unii Europejskiej "wyraźnej wzmianki o chrześcijańskich korzeniach" Europy.
"Chrześcijaństwo było siłą zdolną rozwijać, godzić i umacniać wartości" ważne dla Europy, dlatego też "wydaje się logiczne, że przyszła konstytucja europejska, mająca osiągnąć jedność w różnorodności, powinna zawierać wyraźną wzmiankę o chrześcijańskich korzeniach kontynentu" - powiedział Jan Paweł II podczas piątkowej audiencji dla uczestników forum na temat współpracy chrześcijańskich demokratów w Europie, zorganizowanego przez Fundację Roberta Schumana.
"Łatwo jest także dostrzec, jak niesprawiedliwą rzeczą dla Europy byłoby pomijanie zasadniczego wkładu chrześcijan w obalenie wszelkiego rodzaju tyrańskich reżimów i w budowę autentycznej demokracji" - dodał papież.
W innym orędziu, skierowanym do francuskiego kardynała Paula Pouparda z okazji sesji Akademii Papieskiej, Jan Paweł II wezwał Europejczyków do "zbudowania prawdziwego wspólnego domu, który będzie budowlą nie tylko polityczną i ekonomiczno-finansową, ale także bogatą w pamięć, wartości i treści duchowe". Jak podkreślił, "wartości te znalazły i znajdują w krzyżu symbol, który jest ich wyrazem i ucieleśnieniem".
AFP przypomina w tym kontekście o polemice, jaką wywołała w ostatnich dniach we Włoszech decyzja sędziego z Aquili, w Abruzji, nakazująca usunięcie krzyża z jednej ze szkół, zgodnie z żądaniem szefa lokalnej organizacji islamskiej. Realizacja decyzji została wstrzymana na wniosek włoskiego ministerstwa oświaty i kuratorium okręgowego.