Trwa ładowanie...
d299csg
22-01-2009 09:45

Papież Benedykt XVI cofa ekskomunikę

Włoski dziennik "Il Giornale" podaje,
że papież Benedykt XVI podpisał dekret o zdjęciu ekskomuniki z
czterech biskupów, wyświęconych bez zgody papieża Jana Pawła II w
1988 roku przez arcybiskupa Marcela Lefebvre'a.

d299csg
d299csg

Jeżeli doniesienia te potwierdzą się, byłby to znaczący krok Watykanu ku pojednaniu ze schizmatycznym bractwem świętego Piusa X.

Według watykanisty "Il Giornale" Andrei Torniellego, który ujawnił tę wiadomość, decyzja Benedykta XVI zostanie ogłoszona jeszcze w tym tygodniu.

Ekskomuniką już nie byliby objęci obecny przełożony lefebrystów Bernard Fellay oraz trzech innych biskupów: Alfonso de Gallareta, Tissier de Mallerais i Richard Williamson.

Tornielli pisze, że papież odpowiedział w ten sposób na prośbę skierowaną do niego przez biskupa Fellaya.

d299csg

Zaskakujące spotkanie Benedykta XVI z przełożonym lefebrystów i to na początku obecnego pontyfikatu latem 2005 roku było wydarzeniem przełomowym i zapowiedzią, że Watykan będzie dążył do ich powrotu do Kościoła katolickiego.

Włoska gazeta przypomina, że proces zbliżenia rozpoczął się jeszcze za Jana Pawła II, a jego następca dokłada wszelkich starań, by pojednanie to stało się faktem. Owocem tych wysiłków ma być właśnie decyzja papieża w odpowiedzi na list Fellaya sprzed kilku miesięcy.

Wcześniej, w pierwszym znaczącym geście wobec tradycjonalistów, Benedykt XVI przywrócił w 2007 roku mszał trydencki, z mszą łacińską, której są oni wierni. W reakcji na to historyczne wydarzenie w dziejach Kościoła posoborowego, lefebryści oświadczyli jednak, że to za mało i przypomnieli o konieczności zniesienia ekskomuniki.

Tornielli zauważa, że obecny papieski dekret nie oznacza jeszcze sam w sobie rozwiązania "problemu lefebrystów", ale jest z całą pewnością ważnym krokiem. Następnym powinno być zawarcie porozumienia, na mocy którego bractwo otrzymałoby od Watykanu status prawny wewnątrz Kościoła katolickiego.

Decyzja o zdjęciu ekskomuniki jest "aktem wielkoduszności ze strony Benedykta XVI" - ocenia "Il Giornale".

Sylwia Wysocka

d299csg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d299csg
Więcej tematów