Trwa ładowanie...
d4gx9rj
papież
08-01-2005 16:45

Papież apeluje o zniesienie embarga wobec Kuby

Jan Paweł II ponownie zaapelował o zniesienie utrzymywanego przez USA od ponad 40 lat embarga gospodarczego wobec Kuby i podkreślił, że ten wyspiarski kraj powinien mieć odpowiednie warunki rozwoju.

d4gx9rj
d4gx9rj

Jednocześnie papież zaapelował do władz kubańskich o konsekwentne podejmowanie wysiłków na rzecz dialogu ze wszystkimi.

Jan Paweł II w przemówieniu podczas ceremonii składania listów uwierzytelniających przez nowego ambasadora Kuby przy Stolicy Apostolskiej Raula Roa Kouriego, prosił o przekazanie pozdrowień prezydentowi Fidelowi Castro i życzył mu całkowitego powrotu do zdrowia.

Mówiąc o konieczności zniesienia embarga w stosunku do Kuby papież oświadczył: Stolica Apostolska wyraża usilne pragnienie, aby jak najszybciej zostały usunięte przeszkody, które uniemożliwiają swobodną komunikację i wymianę między Kubą i częścią wspólnoty międzynarodowej.

Papież podkreślił, że w ten sposób można będzie w drodze pełnego wzajemnego poszanowania i otwartego dialogu z wszystkimi umocnić warunki niezbędne do autentycznego rozwoju.

d4gx9rj

W swym przemówieniu papież położył także nacisk, aby Kuba konsekwentnie kontynuowała wysiłki dla utrzymywania i pogłębiania osiągnięć uzyskanych dużym nakładem sił w dziedzinie opieki medycznej, edukacji na rożnych szczeblach i kultury w wielorakich jej aspektach.

Watykan uważa - jak to określił Jan Paweł II - że zapewniając wspomniane wyżej warunki zakłada się niektóre filary gmachu pokoju, który jest nie tylko brakiem wojny, lecz sytuacją, która pozwala na korzystanie z owoców wszechstronnej promocji człowieka.

Biskup Rzymu wyraził uznanie dla ducha solidarności jakim wykazała się Kuba w obliczu klęsk naturalnych - ostatnio wobec ofiar tsunami w Azji Południowo-Wschodniej - i konfliktów na świecie, po czym wskazał na rolę, jaka odgrywa Kościół w tym karaibskim kraju w dążeniu do wspólnego dobra.

Jednocześnie papież wyraził pragnienie, aby na Kubie umacniała się "atmosfera prawdziwej wolności religijnej".

d4gx9rj

W każdym pluralistycznym społeczeństwie - powiedział Jan Paweł II - Kościół przedstawia swe poglądy i propozycje, co może prowadzić do wyrażania różnych stanowisk przez tych, którzy podzielają wiarę (katolicką) i tych, którzy jej nie wyznają. Ale powstałe w tym sensie różnice nie powinny prowadzić w żadnej formie do konfliktów, lecz sprzyjać konstruktywnemu i szerokiemu dialogowi.

Papież oświadczył również, iż istnieją tematy, w obrębie których Kościół na Kubie pragnie wpłynąć na ich rozumienie w rzeczywistości społecznej i do takich należy promocja godności człowieka.

Do tych tematów papież włączył także rzeczywistość rodziny i wychowanie nowych pokoleń w kulturze pokoju, życia i nadziei.

d4gx9rj

Złożone relacje między gospodarką, a wartościami duchowymi i całościową troską o osobę ludzką, to aspekty, co do których potrzebny jest dialog z wszystkimi grupami stanowiącymi naród kubański - podkreślił papież.

Nowy ambasador Kuby w Watykanie urodził się w Hawanie w 1936 roku i był m.in. ambasadorem Kuby w Pradze, Brasilii i Paryżu, a w latach 1984-92 wiceministrem spraw zagranicznych swego kraju.

d4gx9rj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gx9rj
Więcej tematów