Papież apeluje o pokój na Bliskim Wschodzie
Benedykt XVI zaapelował o położenie kresu atakom na Liban i Izrael, a do rządzących polityków o rozsądek i powrót na drogę dialogu i porozumienia.
16.07.2006 | aktual.: 16.07.2006 13:38
Podczas spotkania z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański w miejscowości Les Combes we włoskich Alpach papież wezwał lokalne kościoły o modły o pokój w Ziemi Świętej i na całym Bliskim Wschodzie.
W ostatnich dniach wiadomości napływające z Ziemi Świętej budzą we wszystkich znów poważny niepokój, zwłaszcza zaś ze względu na rozszerzenie działań wojennych na Liban, a także na liczne ofiary wśród ludności cywilnej. U źródła tak bezlitosnych konfliktów leży niestety oczywiste pogwałcenie prawa i sprawiedliwości - powiedział Benedykt XVI. Dodał, że nie można usprawiedliwić ani aktów terrorystycznych, ani odwetu, przede wszystkim, gdy mają one tragiczne następstwa dla ludności cywilnej.
Taką drogą, jak dowodzi gorzkie doświadczenie, nie osiąga się pozytywnych rezultatów" - podkreślił papież. Przypomniał, że w niedzielę przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Ziemi Świętej, która- jak dodał - kilka kilometrów od Libanu wznosi się nad izraelskim miastem Hajfa, które także zostało ostatnio zaatakowane.
Prosimy Maryję, Królową Pokoju, aby wyprosiła u Boga podstawowy dar zgody, sprowadzając rządzących polityków na drogę rozsądku i otwierając nowe możliwości dialogu i porozumienia. W tym celu wzywam Kościoły lokalne do specjalnej modlitwy w intencji pokoju w Ziemi Świętej i na całym Bliskim Wschodzie - mówił Benedykt XVI.
W rozważaniach, poprzedzających południową modlitwę papież wyraził radość z tego, że także w tym roku może odpoczywać w Dolinie Aosty, w domu, który - jak podkreślił - tyle razy gościł umiłowanego Jana Pawła II.
Od razu zanurzyłem się w ten wspaniały alpejski krajobraz, który pomaga zahartować ciało i ducha, a dzisiaj rad jestem z tego rodzinnego spotkania - dodał. Podziękował wszystkim, zarówno lokalnym władzom, jak i siłom porządkowym oraz miejscowej diecezji za to, że dzięki nim może spędzić w tym miejscu pogodny, jak to ujął, urlop.
Benedykt XVI pozdrowił 10 tysięcy obecnych w Les Combes pielgrzymów w kilku językach, między innymi w dialekcie Doliny Aosty. Wszystkim życzył dobrego i owocnego letniego wypoczynku.
Sylwia Wysocka