Trwa ładowanie...
papież
25-04-2005 13:10

Papież apeluje o jedność i pokój

O panującym na całym świecie pragnieniu pokoju i
pojednania mówił Benedykt XVI podczas audiencji dla
przedstawicieli innych wyznań i religii, których przyjął przed południem w Sali Klementyńskiej Pałacu
Apostolskiego.

Papież apeluje o jedność i pokójŹródło: AFP
d1gksyg
d1gksyg

Zaapelował do nich o dołożenie wszelkich starań na rzecz jedności. Zapewnił, że Kościół katolicki chce dalej budować mosty przyjaźni z innymi religiami.

Świat, w którym żyjemy, naznaczony jest często przez konflikty, przemoc i wojny, ale głęboko tęskni za pokojem; pokojem, który jest darem Boga, pokojem, o który musimy się nieustannie modlić. A przecież pokój jest obowiązkiem, któremu poświęcić muszą się wszystkie narody, zwłaszcza te, które podkreślają swą przynależność do tradycji religijnych - powiedział Benedykt XVI w wygłoszonym po włosku, angielsku i francusku przemówieniu do reprezentantów innych Kościołów oraz wielkich religii, przybyłych do Watykanu na mszę inaugurującą jego pontyfikat.

Podkreślił, że wysiłki na rzecz wzajemnego zbliżenia i krzewienia dialogu są cennym wkładem w dzieło budowy pokoju na solidnych fundamentach.

Papież, przywołując słowa Jana Pawła II przypomniał o obowiązku zaangażowania się na rzecz autentycznego i szczerego dialogu, opartego na szacunku dla godności każdej osoby ludzkiej.

d1gksyg

Słowa szczególnej wdzięczności za przybycie do Watykanu skierował do przedstawicieli społeczności muzułmańskiej, wyrażając zadowolenie z postępu dialogu chrześcijaństwa z islamem.

Benedykt XVI osobno zwrócił się do reprezentacji Kościołów wschodnich. Jak podkreślił, w latach pontyfikatu jego opłakiwanego poprzednika Jana Pawła II wiele uczyniono na rzecz pełnej jedności, a jednym z jej dowodów jest wspólny udział w żałobie po jego śmierci.

Z braterską przyjaźnią możemy wymienić się darami otrzymanymi od Ducha Świętego i czujemy, że popycha on nas i zachęca do głoszenia Chrystusa i jego orędzia światu, który wydaje się dzisiaj zagubiony i niespokojny, nieświadomy i obojętny - powiedział nowy biskup Rzymu.

Na zakończenie zaapelował o jedność i wspólną budowę pokoju:

d1gksyg

Przy tej szczególnej okazji, która zgromadziła nas razem na początku mojej posługi, którą podejmuję z obawą i ufnym posłuszeństwem wobec Boga, proszę was wszystkich, byście razem ze mną dali przykład tego duchowego ekumenizmu, który w modlitwie spełnia bez przeszkód naszą jedność. Na początku mego pontyfikatu zwracam się do was i do wszystkich wiernych tradycji religijnych, jakie reprezentujecie, z mocnym apelem o to, abyśmy stali się budowniczymi pokoju, we wzajemnym zobowiązaniu zrozumienia, szacunku i miłości.

Sylwia Wysocka

d1gksyg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gksyg
Więcej tematów