Papież apeluje o jedność chrześcijan
W ogłoszonym w Watykanie liście do
patriarchy Moskwy i Wszechrusi Aleksego II z okazji przekazania mu
ikony Matki Bożej Kazańskiej papież wyraził pragnienie, aby jak
najszybciej nadszedł dzień pełnego zjednoczenia wszystkich
wyznawców Chrystusa.
Jan Paweł II napisał, że ikona Matki Bożej Kazańskiej, mimo podziałów wśród chrześcijan, wydaje się symbolem ich jedności. Po długim okresie nieszczęść i cierpień, jakich doświadczyła rosyjska Cerkiew i cały naród tego kraju w zeszłym stuleciu, powrót ikony Matki Bożej Kazańskiej do ojczyzny napawa radością i nadzieją - czytamy w liście.
Zapewniając o uczuciu wspólnoty, jakie, podobnie jak jego poprzednicy, zawsze żywił wobec narodu rosyjskiego, Jan Paweł II wyraził zadowolenie, że Aleksy II przyjął wysłaną przez niego watykańską delegację z ikoną, która tak bardzo jest związana z wiarą i historią chrześcijan w Rosji.
"Dzięki Bożej Opatrzności naród i Kościół w Rosji odzyskały wolność, a mur oddzielający Europę Wschodnią od Zachodniej upadł. Mimo utrzymujących się wciąż niestety podziałów między chrześcijanami, ta święta ikona wydaje się symbolem jedności wyznawców Jedynego Syna Bożego, Jedynego, do którego ona nas prowadzi" - napisał Jan Paweł II do Aleksego II.
Papież dodał, że zawsze modlił się przed obrazem, który znajdował się w jego apartamencie: "Biskup Rzymu modlił się przed tą świętą ikoną, prosząc o to, by nadszedł dzień, kiedy zjednoczeni będziemy mogli głosić światu, jednym głosem i w widzialnej jedności, zbawienie naszego jednego Pana oraz Jego triumf nad złem i bezbożnymi siłami, które próbują zniszczyć naszą wiarę i nasze świadectwo jedności".
Papież zapewnił, że przyłącza się w modlitwie do swego Drogiego Brata, jak nazwał Aleksego II, a także do biskupów Kościoła prawosławnego i całego narodu rosyjskiego.
"Niech ten godny czci wizerunek prowadzi nas drogą Ewangelii, śladami Chrystusa, chroniąc naród, do którego teraz wraca, oraz całą ludzkość" - pisze w swym liście biskup Rzymu.
Papież zakończył list modlitwą o dar pokoju dla wszystkich oraz zapewnieniem o uczuciach miłości. "Wymieniam z Waszą Świątobliwością braterski pocałunek w naszym Panu" - napisał Jan Paweł II.