Trwa ładowanie...
d2pv1nh

Papież apeluje do Europy o człowieczeństwo wobec migrantów

• Franciszek do korpusu dyplomatycznego: okażmy solidarność
• Papież zaapelował o znalezienie rozwiązania kryzysu migracyjnego
• "Masowy napływ migrantów do Europy zachwiał systemem ich przyjmowania"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek
Papież Franciszek (AFP, Fot: FILIPPO MONTEFORTE)
d2pv1nh

Papież Franciszek zaapelował o znalezienie rozwiązań i przezwyciężenie "nieuchronnego strachu" w obliczu ciężkiego kryzysu migracyjnego. W przemówieniu do korpusu dyplomatycznego wezwał Europę, by okazała człowieczeństwo i solidarność.

Masowy napływ uchodźców do Europy, a także innych części świata zdominował wystąpienie Franciszka podczas tradycyjnej audiencji dla ambasadorów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej. Papież przypomniał o konieczności "rozpoznania przyczyn" tego zjawiska.

Mówił, że słychać głos tysięcy ludzi, którzy płaczą, uciekając przed "strasznymi wojnami, prześladowaniami i łamaniem praw człowieka, a także niestabilnością polityczną bądź społeczną, uniemożliwiającą często życie w ojczyźnie".

d2pv1nh

- To wołanie tych, którzy są zmuszeni uciekać, by uniknąć niewypowiedzianych barbarzyństw dokonywanych na osobach bezbronnych, jak dzieci i niepełnosprawni, czy też męczeństwem wyłącznie z powodu religijnej przynależności - oświadczył Franciszek.

- Ludzie uciekają również z powodu skrajnego ubóstwa i głodu, przed skutkami zmian klimatycznych - dodał.

Papież ocenił, że masowy napływ migrantów do Europy zachwiał systemem ich przyjmowania, zbudowanym z trudem po II wojnie światowej. Odnotował istniejące na Starym Kontynencie obawy o bezpieczeństwo, nasilone z powodu zagrożenia terrorystycznego.

- Obecna fala migracyjna zdaje się zagrażać podstawom "ducha humanizmu", który Europa kocha od zawsze i broni. Jednak nie może pozwolić sobie na to, by utracić wartości i zasady człowieczeństwa, szacunku dla godności każdej osoby, pomocniczości i wzajemnej solidarności - stwierdził Franciszek.

d2pv1nh

Podziel się opinią

Share
d2pv1nh
d2pv1nh
Więcej tematów