Papieski paliusz dla metropolity warmińskiego
Papież Benedykt XVI odprawił z okazji
obchodów dnia św. Piotra i Pawła mszę w bazylice watykańskiej,
podczas której wręczył paliusze 27 nowym metropolitom, w tym
metropolicie warmińskiemu arcybiskupowi Wojciechowi Ziembie.
29.06.2006 | aktual.: 29.06.2006 14:17
Tradycyjnie na mszy w tym dniu w Watykanie obecna była delegacja Patriarchatu Konstantynopola.
Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański Benedykt XVI zaapelował o uwolnienie osób porwanych w Ziemi Świętej.
W kazaniu papież zauważył, że "Kościół, a w nim Chrystus, cierpi także dzisiaj". Jego zdaniem, na Kościół - porównany do małej łodzi - wpływają różne ideologie i próbują go zdominować, jednak on się nie poddaje.
Chrystus pozostaje w swojej łodzi, w nawie Kościoła. Także w posłudze Piotra objawia się z jednej strony słabość tego, co jest w człowieku, ale wraz z nią także siła Boga: to właśnie w słabości ludzi Pan ukazuje swą siłę - mówił Benedykt XVI.
Wydaje się często, że Bóg pozostaje szatanowi zbyt wiele wolności; że daje mu możliwość wstrząśnięcia nami w sposób zbyt przerażający i że przerasta to nasze siły zbytnio nas uciskając - dodał papież.
Wciąż na nowo będziemy wołać do Boga: Och, wejrzyj na nędze swoich uczniów, ach, chroń nas! - powiedział Benedykt XVI.
Pragniemy wciąż na nowo prosić o zbawcze spojrzenie Chrystusa: dla tych wszystkich, którzy biorą na swe barki odpowiedzialność za Kościół, dla tych wszystkich, którzy cierpią z powodu zamętu obecnych czasów; dla wielkich i dla małych - mówił papież, a następnie modlił się: Panie, patrz na nas wciąż od nowa i podnoś nas ze wszystkich upadków, weź nas w swoje dobre dłonie.
Na zakończenie kazania Benedykt XVI wyraził radość z obecności na mszy delegacji Patriarchatu Konstantynopola, która zgodnie z prawie czterdziestoletnią tradycją przybywa zawsze do Rzymu w święto patronów Stolicy Apostolskiej. Papież wyraził wdzięczność Bartłomiejowi I za, jak to ujął, "ten dowód braterstwa, świadczący o pragnieniu szybszego postępu na drodze do pełnej jedności".
Po mszy Benedykt XVI modlił się z przedstawicielami prawosławia przy grobie świętego Piotra w Grotach Watykańskich.
W tym roku wizyta delegacji wysłanników patriarchy w Watykanie miała szczególne znaczenie, gdyż za pięć miesięcy Benedykt XVI złoży wizytę w siedzibie patriarchatu w Stambule, w święto jego patrona - Apostoła Andrzeja.
Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański papież zaapelował o "uwolnienie osób porwanych w Ziemi Świętej". Benedykt XVI wezwał władze izraelskie i palestyńskie, aby "z wielkodusznym udziałem wspólnoty międzynarodowej starały się w sposób odpowiedzialny o przystąpienie do rokowań w sprawie konfliktu, które mogą zagwarantować prawdziwy pokój, upragniony przez ich narody".
Wśród 27 nowo mianowanych metropolitów, którzy z rąk Benedykta XVI odebrali podczas mszy paliusz - znak jedności z następcą świętego Piotra - są metropolita warmiński, arcybiskup Wojciech Ziemba, arcybiskup Neapolu kardynał Crescenzio Sepe i arcybiskup Waszyngtonu Donald Wuerl.
Sylwia Wysocka