Trwa ładowanie...
d2k1rlt

Papieska nominacja dla polskiego arcybiskupa

Abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki został członkiem Kongregacji ds. Biskupów. O nominacji dla polskiego duchownego zdecydował bezpośrednio Ojciec Święty, papież Franciszek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Abp Grzegorz Ryś od 2017 r. jest metropolitą łódzkim
Abp Grzegorz Ryś od 2017 r. jest metropolitą łódzkim (East News, Fot: Michał Woźniak)
d2k1rlt

Kongregacja ds. Biskupów to kongregacja Kurii Rzymskiej, która rekomenduje nowych biskupów i przedstawia nominacje do zatwierdzenia papieżowi.

Ponadto podlegają jej także wszystkie sprawy dotyczące prałatur personalnych.

Prefektem Kongregacji ds. Biskupów jest od 30 czerwca 2010 roku kanadyjski kardynał Marc Ouellet.

d2k1rlt

Abp Grzegorz Ryś był w przeszłości biskupem pomocniczym w Krakowie, a w 2017 r. papież Franciszek powołał go na stanowisko metropolity łódzkiego.

Kościelny hierarcha był jednym z autorów wytycznych przygotowanych dla duchownych oraz współpracowników Kościoła. Dokument liczy 88 stron i szczegółowo określa sposób postępowania wobec wiernych w polskim Kościele. - Opracowaliśmy zasady prewencji, idąc w ślad za postanowieniami KEP. (...) Te zasady nie dotyczą wyłącznie księży, ale całej działalności Kościoła, np. katechetów czy nauczycieli w szkołach katolickich - mówił jakiś czas temu.

Z kolei po głośnym filmie Tomasza Sekielskiego o przypadkach molestowania nieletnich wśród duchownych komentował: "Pogubiliśmy się. Odpowiedzialność dotyczy nas wszystkich, jest bardzo szeroka. Im szybciej to zrozumiemy, tym lepiej. Nie od dziś mówimy o problemie pedofilii w Kościele. Film Tomasza Sekielskiego pokazuje straszne rzeczy. Walczymy z nimi już od dawna" - twierdził.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2k1rlt

Podziel się opinią

Share
d2k1rlt
d2k1rlt
Więcej tematów