Trwa ładowanie...

Papcio Chmiel nie żyje. Andrzej Duda rozważa przyznanie mu najwyższego odznaczenia

Henryk Chmielewski, kultowy rysownik znany jako Papcio Chmiel, nie żyje. Prezydent Andrzej Duda przyznał, że był jego wielkim fanem. - Uważam, że wpływał w istotny sposób na rozwój młodego pokolenia - zaznaczył. Głowa państwa myśli o przyznaniu mu Orderu Orła Białego.
Share
Henryk Chmielewski może zostać pośmiertnie odznaczony przez Andrzeja Dudę
Henryk Chmielewski może zostać pośmiertnie odznaczony przez Andrzeja DudęŹródło: East News
d2jlado

- Napisałem dziś rano, że dla mojego pokolenia, wychowanego na Tytusie, Romku i A'Tomku, niesamowitych historiach, które Papcio Chmiel wtedy wymyślał, skończyła się jakaś epoka - przyznał w piątek wieczorem w rozmowie z TVN24 Andrzej Duda.

W ocenie prezydenta zasługi zmarłego rysownika dla jego pokolenia są "nie do przecenienia". - Na pewno będę chciał uhonorować pośmiertnie tego człowieka, absolutnie wybitnego - podkreślił.

Duda przyznał, że niektórzy mogą uważać, że dzieła Chmielewskiego były przeznaczone dla dzieci i nie należy ich przeceniać. - A ja uważam, że wpływał w istotny sposób na rozwój młodego pokolenia - dodał prezydent.

d2jlado

- Jest taka propozycja, aby odznaczyć go pośmiertnie. I odznaczeniem, które bardzo poważnie rozważam, jest Order Orła Białego - ujawnił w wywiadzie prezydent. Jak zaznaczył, jego "zasługa dla młodzieży (…) jest ogromna". - To jeden z cichych bohaterów wychowania młodzieży - dodał Duda.

Polak w Anglii ma szanse na powrót? Gowin: nie będziemy wywierać presji na rodzinie

Henryk Jerzy Chmielewski zmarł w wieku 97 lat w nocy z czwartku na piątek. Był autorem serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka. Należał do Armii Krajowej, w jego domu odbywały się tajne spotkania podziemia. Uczestniczył również w powstaniu warszawskim.

Papcio Chmiel, zdjęcie archiwalne z 2018 roku PAP
Papcio Chmiel, zdjęcie archiwalne z 2018 roku Źródło: PAP, Fot: Paweł Supernak

Źródło: TVN24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2jlado

Podziel się opinią

Share
d2jlado
d2jlado
Więcej tematów