Trwa ładowanie...

Państwo Islamskie zabiło pierwszego zakładnika z Japonii? Nowe nagranie w sieci

Państwo Islamskie najprawdopodobniej dokonało egzekucji jednego z japońskich zakładników. W sieci pojawiło się nagranie, na którym drugi przetrzymywany mężczyzna, dziennikarz Kenji Goto, błaga o darowanie życia i przekazuje wieści o śmierci swojego rodaka. Wcześniej PI żądało 200 milionów dolarów za uwolnienie obu przetrzymywanych mężczyzn.
Share
Państwo Islamskie grozi śmiercią kolejnych zakładników - Japończyków
Państwo Islamskie grozi śmiercią kolejnych zakładników - JapończykówŹródło: AFP, Fot: Yoshikazu Tsuno
d142br4

Islamiści za pośrednictwem porwanego dziennikarza, który wygłosił ich oświadczenie, przekazali, że wciąż możliwe jest uwolnienie drugiego zakładnika. Tym razem warunkiem jest wypuszczenie z więzienia ich towarzyszki broni. Na nagraniu głos najprawdopodobniej należący do Kenjiego Goto, którego wizerunek zatrzymano na stopklatce, przedstawia nowe żądania terrorystów. Przy okazji odwołuje 200-milionowy okup. W dłoni trzyma fotografię, na której widnieją zwłoki z obciętą głową. Ciało najprawdopodobniej należy do pierwszego japońskiego jeńca.

W zamian za wolność dziennikarza Państwo Islamskie upomina się o Sajidę Mubarak al-Rishawi, niedoszłą terrorystkę-samobójczynię, która próbowała wysadzić się w 2005 roku w Jordanii.

Trwa potwierdzanie

Nagranie nie zostało niezależnie zweryfikowane, ale pojawiło się po upłynięciu 72-godzinnego ultimatum wyznaczonego przez terrorystów na przekazanie okupu.

d142br4

Media podają, że Tokio pracuje nad potwierdzeniem prawdziwości nowego filmu islamistów. Rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga nazwał prawdopodobną egzekucję Yukawy "oburzającą" i "niedopuszczalną", zażądał natychmiastowego uwolnienia drugiego porwanego.

Rząd Japonii oficjalnie odrzucił możliwość "ustępstw wobec terrorystów". Tokio wcześniej zadeklarowało swoje poparcie dla koalicji państw walczących z Państwem Islamskim, które opanowało już znaczne terytoria Syrii i Iraku.

Radykałowie z Państwa Islamskiego zabili dotąd kilku zagranicznych zakładników, głównie Amerykanów. Ich ofiarą padali już dziennikarze i pracownicy organizacji humanitarnych, porwani w Syrii lub Iraku. Japończycy stali się celem islamistów po raz pierwszy.

Wiele z egzekucji było udokumentowanych na nagraniach wideo, które następnie islamiści zamieszczali w internecie. Ścięto m.in. Amerykanów Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa oraz Brytyjczyków Davida Hainesa i Alana Henninga.

d142br4

Według agencji Kyodo Yukawa został pojmany na północ od syryjskiego miasta Aleppo 14 sierpnia 2014 roku. Podróżował z rebeliantami walczącymi z siłami prezydenta Syrii Baszara al-Asada, którzy następnie zostali zaatakowani przez oddział dżihadystów. Media sugerują, że pracował dla prywatnej firmy wojskowej. Goto miał natomiast pracować jako dziennikarz.

Zobacz nagranie z porwanymi Japończykami:

d142br4

Podziel się opinią

Share
d142br4
d142br4
Więcej tematów