Trwa ładowanie...
d1qi7ck

Państwo Islamskie przyznaje się do zamachu w Nicei. Tymczasem we Francji aresztowania w związku z atakiem

• To samozwańczy kalifat stoi za ostatnim atakiem we Francji
• Tak wynika z komunikatu związanej z dżihadystami agencji informacyjnej Amaq
• Tymczasem francuska policja aresztowała czterech mężczyzn w związku z zamachem

d1qi7ck
d1qi7ck

Zamach w Nicei jest dziełem Państwa Islamskiego - poinformowała związana z dżihadystami agencja informacyjna Amaq.

"Sprawca operacji przeprowadzonej w Nicei jest żołnierzem Państwa Islamskiego. Przeprowadził ją w odpowiedzi na apele do brania na cel obywateli krajów koalicji walczącej z Państwem islamskim" - podało to źródło.

Tymczasem francuska policja aresztowała czterech mężczyzn w związku z atakiem. Są podejrzewani o kontakty z Tunezyjczykiem, który w czwartek ciężarówką wjechał w tłum świętujący Dzień Bastylii. Tożsamości zatrzymanych nie podano.

d1qi7ck

Źródła podają, że jeden z mężczyzn został zatrzymany w piątek, a trzej pozostali w sobotę rano. W dyspozycji policji pozostaje też była żona zamachowcy.

Radio Europe 1 podało, że pierwsza operacja w sobotę, przeprowadzona m.in. przez specjalne oddziały policji RAID, doprowadziła do zatrzymania dwóch osób z otoczenia Bouhlela, mieszkających w tej samej części Nicei. Trzecią osobę zatrzymano tego dnia w osobnej operacji.

Dotychczas nie ustalono ewentualnych powiązań 31-letniego Bouhlela z Państwem Islamskim. Nie jest także jasne, czy działał sam.

W piątek premier Francji Manuel Valls oświadczył, że urodzony w Tunezji Bouhlel, który miał prawo pobytu we Francji, był "terrorystą bez wątpienia powiązanym z radykalnym islamizmem w taki czy inny sposób". Związków sprawcy z islamizmem nie potwierdził natomiast szef francuskiego MSW Bernard Cazeneuve.

d1qi7ck

Prokurator Paryża Francois Molins mówił, że 31-latek nie był w kręgu zainteresowania służb antyterrorystycznych i nic nie świadczyło o tym, by uległ on radykalizacji. W latach 2010-2016 był notowany jedynie w związku z przestępstwami pospolitymi, w tym groźbami, napadami i kradzieżami.

W czwartek wieczorem zamachowiec wjechał ciężarówką w tłum ludzi świętujących na promenadzie w Nicei Dzień Bastylii. Zginęło 84 ludzi, a ok. 200 zostało rannych. Sprawca został zidentyfikowany jako 31-letni Tunezyjczyk mieszkający w Nicei, Mohamed Lahouaiej Bouhlel. Nie miał francuskiego obywatelstwa, a tylko prawo pobytu.

Ultraradykalne sunnickie Państwo Islamskie ogłosiło latem 2014 roku powstanie islamskiego kalifatu na kontrolowanych przez siebie obszarach Syrii i Iraku. Organizacja przyznała się m.in. do skoordynowanych zamachów przeprowadzonych 13 listopada 2015 roku w Paryżu; zginęło w nich 130 osób.

d1qi7ck
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qi7ck
Więcej tematów