Trwa ładowanie...
d3k0zwa
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Państwo Islamskie grozi zamachami na Wieżę Eiffla, Big Bena i Biały Dom

Dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) zagroziła w opublikowanym w internecie nagraniu przeprowadzeniem kolejnych zamachów na Zachodzie, wśród wyznaczonych celów wskazując m.in. paryską Wieżę Eiffla, londyńskiego Big Bena, a także Biały Dom w Waszyngtonie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Paryż
Paryż (AFP, Fot: Ludovic Marin)
d3k0zwa

- Z pomocą Boga chcemy Paryża przed Rzymem i Al-Andalus (arabska nazwa Półwyspu Iberyjskiego - PAP), kiedy już uczynimy wasze życie czarnym i mrocznym - powiedział rzecznik IS Abu Mohammed al-Adnani w nagraniu audio opublikowanym w czwartek w mediach społecznościowych.

Wbrew ostatnim porażkom w walce Adnani ogłosił, że IS "nadal odnosi zwycięstwa" i szybko rośnie w siłę. - Zwycięstwa, o których mówią krzyżowcy (Zachód) i odstępcy od słusznej wiary (szyici) (...), to fikcyjne i zafałszowane sukcesy - powiedział.

Zaapelował do muzułmanów na całym świecie o przyłączanie się do "islamskiego kalifatu" i walkę z niewiernymi.

d3k0zwa

IS kontroluje znaczne obszary w Iraku i Syrii, a na zdobytych terenach ogłosiło powstanie sunnickiego kalifatu; ma też swoje komórki w Egipcie i Libii. Jednak w ostatnim czasie bojownicy tego ugrupowania ponieśli szereg militarnych porażek - przypomina agencja dpa.

Wojsko irackie i szyickie milicje rozpoczęły w ostatnich dniach ofensywę na kontrolowane przez IS strategiczne miasto Tikrit w północnym Iraku. Także w Syrii bojownicy utracili część zdobyczy terytorialnych, w tym kurdyjskie miasto Kobani, o które walki toczyły się miesiącami. Od 8 sierpnia pozycje IS są też celem nalotów sił międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA.

W opublikowanym nagraniu Adnani przyjął też przysięgę wierności od islamistycznego ruchu Boko Haram. Organizacja ta, która liczy kilka tysięcy bojowników, od 2009 r. prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe z prawem szariatu.

Zobacz również wideo: IS wykorzystuje dzieci.

d3k0zwa

Podziel się opinią

Share

d3k0zwa

d3k0zwa
Więcej tematów