Trwa ładowanie...
d6h3itx

Państwo Islamskie coraz mniejsze. W ubiegłym roku utraciło dużą część terytorium

• Dla Państwa Islamskiego ubiegły rok upłynął pod znakiem porażek
• Terytorium ISIS w Iraku skurczyło się o 40 proc., a w Syrii o 20 proc.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Parada Państwa Islamskiego w ar-Rakce, 2014 r.
Parada Państwa Islamskiego w ar-Rakce, 2014 r. (Twitter)
d6h3itx

W 2015 r. terytorium kontrolowane przez Państwo Islamskie w Iraku skurczyło się o 40 proc. w stosunku do maksymalnego obszaru i o 20 proc. w Syrii w związku z wyparciem dżihadystów z kilku miast przez międzynarodowe siły - podał we wtorek rzecznik koalicji pod wodzą USA.

W 2014 r. ISIS zajęło jedną trzecią Iraku, w tym największe miasto na północy, Mosul.

Od tego czasu dzięki kontrofensywom irackich i kurdyjskich sił, przy wsparciu dowodzonej przez USA koalicji, oraz dzięki działaniom wspieranych przez Iran szyickich bojówek dżihadyści zostali usunięci z kilku miast, w tym Tikritu, na północ od Bagdadu i z Ramadi, na zachód od stolicy.

d6h3itx

W Syrii IS walczy z armią prezydenta Baszara al-Asada i rebeliantami sprzeciwiającymi się jego rządom. Cele bojowników ISIS są bombardowane przez dowodzoną przez USA koalicję i przez rosyjskie lotnictwo, które wspiera syryjski rząd.

Należy jednak podkreślić, że w czasie, gdy Państwo Islamskie doznawało bolesnych porażek w swym mateczniku, jego wpływy rosły w innych częściach świata. Pentagon już ma plan, jak walczyć z rozsianymi po różnych zakątkach globu filiami dżihadystów (czytaj więcej).

d6h3itx

Podziel się opinią

Share
d6h3itx
d6h3itx
Więcej tematów