Państwa członkowskie Unii Europejskiej - Grecja
W prezentacji państw członkowskich Unii
Europejskiej dziś kolej na Grecję. Państwem członkowskim UE jest
od pierwszego stycznia 1981 roku.
Grecja jest republiką ze stolicą w Atenach. Obszar 131 957 km kw. zamieszkuje 11 100 200 (2003 r.) osób. Językiem urzędowym jest grecki.
Obowiązującą walutą jest euro, które zastąpiło drachmę.
Święto narodowe Grecji jest obchodzone 25 marca - w rocznicę proklamowania w 1821 roku niepodległości.
Władzę ustawodawczą w Grecji sprawuje jednoizbowy parlament - Izba Posłów, w skład której wchodzi 300 członków wybieranych w wyborach powszechnych na czteroletnią kadencję.
Władzę wykonawczą sprawuje rząd, na czele którego stoi premier, mianowany przez prezydenta. Obecnie szefem greckiego rządu jest Konstantinos Karamanlis, a prezydentem - Kostis Stefanopulos.
Urodzony w 1956 roku Konstantinos Karamanlis, przywódca konserwatywnej partii Nowa Demokracja, studiował prawo i ekonomię w Atenach i Stanach Zjednoczonych.
Karierę polityczną rozpoczął w 1989 r., gdy po raz pierwszy został wybrany do greckiego parlamentu jako deputowany Nowej Demokracji. Jego partia przeżyła od tego czasu wiele klęsk i przed ośmiu laty wydawało się, że nie ma nikogo, kto mógłby odbudować jej siłę.
Jednak na zjeździe partii w 1997 roku wybiła "godzina Karamanlisa", jak skandowali wówczas jej członkowie. Już samo nazwisko sławnego krewnego i założyciela Nowej Demokracji - Karamanlisa, który w pierwszych trudnych latach po obaleniu junty pułkowników (1974 r.) w Atenach prowadził Grecję do demokracji i członkostwa w UE (1981), pomogło w wyborze Kostasa na szefa partii.
W marcu 2004 r. Nowa Demokracja wygrała wybory parlamentarne, a on objął stanowisko premiera.
Karamanlis jest żonaty, ma dwoje dzieci. Jest bratankiem zmarłego w 1998 roku Konstantinosa Karamanlisa, wielokrotnego premiera i szefa państwa greckiego.
Prezydent Grecji Kostis Stefanopulos urodził się w 1926 roku. Jest absolwentem prawa. Po studiach pracował jako adwokat w Patras. Równocześnie rozpoczął działalność w partii jako członek Narodowej Unii Radykalnej. Po raz pierwszy został wybrany do parlamentu w 1964 roku.
W latach 1967-74 przebywał na emigracji w Paryżu. Po powrocie do kraju został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Handlu, a następnie objął resort spraw wewnętrznych. W latach 1976-81 był kolejno ministrem zdrowia, spraw socjalnych oraz szefem gabinetu premiera. Założył własną partię - Demokratyczna Odnowa. Po przegraniu wyborów w 1993 roku rozwiązał ją i wycofał się z polityki. W 1995 roku został prezydentem Grecji. W lutym 2000 roku wybrano go na drugą kadencję.