Trwa ładowanie...
d3i83p4
d3i83p4

Państwa APEC utworzą regionalny obszar wolnego handlu

Państwa organizacji Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku (APEC) na szczycie w Jokohamie zgodziły się na utworzenie regionalnego obszaru wolnego handlu w oparciu o już istniejące porozumienia - podała japońska agencja Kyodo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3i83p4

Decyzję o utworzeniu Obszaru Wolnego Handlu Azji i Pacyfiku (FTAAP), podobnie jak przyjęcie strategii kolektywnego wzrostu, zawarto we wspólnej deklaracji 21 państw APEC pt. "Wizja z Jokohamy".

Uczestnicy szczytu zobowiązali się, że będą dążyć ku stworzeniu środowiska bardziej zintegrowanego gospodarczo, oferującego większe bezpieczeństwo i lepszą jakość wzrostu - pisze Kyodo.

W zamyśle sygnatariuszy deklaracji, FTAAP ma powstać "na bazie już istniejących przedsięwzięć w tym regionie".

d3i83p4

Zaliczają się do nich m.in. porozumienie Trans-Pacific Partnership (TPP) oraz ASEAN+3.Do TPP należy wiele krajów, m.in. USA, Australia, Nowa Zelandia, Wietnam czy Malezja. Organizacja ma na celu integrację gospodarczą regionu Azji i Pacyfiku. Zadaniem ASEAN+3, czyli APT, jest koordynowanie współpracy między 10 państwami ASEAN-u a Chinami, Japonią i Koreą Południową.

Przyjęta strategia kolektywnego wzrostu zakłada działania w zakresie reform strukturalnych, zasobów ludzkich i rozwoju przedsiębiorczości, a także m.in. walki z terroryzmem. ma być ona stosowana do 2015 roku.

Kyodo zauważa, że z oceną skuteczności podjętych inicjatyw należy poczekać - państwa APEC działają na zasadzie niewiążących porozumień, a na realizację FTAAP nie wyznaczono konkretnego terminu.

Na APEC, który powstał w 1989 roku, przypada obecnie 52,7% światowego PKB i 44,4% wartości globalnego handlu - wskazuje Kyodo, powołując się na dane rządu japońskiego.

d3i83p4

Podziel się opinią

Share
d3i83p4
d3i83p4
Więcej tematów