"Panie prezydencie niech pan skończy spektakl procesów odwetowych"
Będziemy się spierać o stan wojenny,
jednak czas najwyższy zakończyć porachunki kryminalne. Niechaj
prokuratorzy ścigają korupcję, złodziejstwo i mafię, a nie
przeciwników politycznych sprzed ćwierćwiecza - mówił Adam Michnik w sali Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego -
pisze "Gazeta Wyborcza".
Dedykując słowa Szekspira "miłosierdzie królom przystoi bardziej niż korona" prezydentowi elektowi Lechowi Kaczyńskiemu, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" zwrócił się do niego: - Niech pan skończy, panie prezydencie, ten smutny spektakl śledztw i procesów odwetowych. Niech pan wystąpi z aktem abolicyjnym, który sprawi, że Polska stanie się godna swej wielkiej tradycji państwa bez stosów, bez procesów politycznych, państwa tolerancji i kompromisu.
Odwołując się do rocznicy orędzia biskupów polskich, którzy 20 lat po wojnie wyciągnęli ręce ku niemieckim biskupom, Michnik pytał: - Dlaczego 25 lat po stanie wojennym nie jesteśmy zdolni do polsko-polskiego gestu pojednania?
Czym był stan wojenny? Generał Jaruzelski twierdzi, że był to ratunek przed interwencją Kremla. Michnik widzi to inaczej -__ generałem powodował lęk przed wewnątrzpartyjnym zamachem stanu. Była to klęska ideologii. Komunistom pozostała już tylko naga przemoc, własna lub sowiecka. Ale była to też klęska "Solidarności". Stan wojenny obnażył złudne poczucie siły kierownictwa "S". "Solidarność" przetrwała fale represji i doprowadziła obóz polskiej demokracji do lepszych czasów.
Te lepsze czasy zaczęły się wraz z rozmowami Okrągłego Stołu, który dla Michnika jest największym polskim dokonaniem XX w. i prawdziwym końcem stanu wojennego.
Michnik odwołał się do Józefa Piłsudskiego, który w roku 1924, oceniając powstanie styczniowe docenił racje ówczesnych przeciwników - Zygmunta Padlewskiego, bohatera powstania i Aleksandra Wielopolskiego, symbolu ugodowej polityki wobec caratu.
Michnik namawiał, byśmy potrafili spojrzeć na historię stanu wojennego w podobny sposób.
Wystąpienie Adama Michnika sala przyjęła owacją na stojąco. Pełny tekst wykładu pojawi się wkrótce w "Gazecie". (PAP)