"Pancerna pięść". Reznikow wprost o decyzji ws. czołgów
Ministrowie obrony Polski, Ukrainy i Niemiec podpisali w piątek list intencyjny ws. ustanowienia w Polsce centrum serwisowego czołgów Leopard 2. "Stworzona wspólnym wysiłkiem 'pancerna pięść' powstrzyma agresję reżimu terrorystycznego przeciwko Europie i całemu wolnemu światu. Nowoczesne technologie zachodnie przyczynią się do pokonania Moskwy. Im szybciej to nastąpi, tym prędzej zapanuje pokój" - przekazał Ołeksij Reznikow.
W piątek szef MON uczestniczył w bazie w Ramstein w Niemczech w spotkaniu grupy kontaktowej, w którym udział wzięli ministrowie ok. 40 państw wspierających zbrojeniowo Ukrainie w odparciu rosyjskiej inwazji.
Hub dla czołgów Leopard 2 w Polsce. Reznikow wprost o "koalicji czołgowej"
Ministrowie obrony Polski, Ukrainy i Niemiec podczas obrad podpisali list intencyjny ws. ustanowienia w Polsce centrum serwisowego czołgów Leopard 2.
- Podpisaliśmy list intencyjny (...) dotyczący stworzenia i prowadzenia hubu, w którym będzie naprawiany sprzęt, który został przekazany na Ukrainę. Chodzi o czołgi Leopard, Leopard 2 - powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak na briefingu prasowym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: "Prigożyn dobrze powiedział". To powinni zrobić Rosjanie
Polski minister obrony poinformował, że podczas rozmów opowiadał się za utworzeniem takiego centrum serwisowego w Zakładach Mechanicznych "Bumar-Łabędy" w Gliwicach.
- Gliwice Bumar ma 20-letnie doświadczenie w serwisowaniu i naprawie czołgów Leopard, a więc załoga jest przygotowana - powiedział szef MON. - Jest to oczywiście szansa dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, z której, jestem przekonany, że polski przemysł zbrojeniowy skorzysta - dodał.
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, komentując w piątek podpisanie listu intencyjnego, podziękował za "niezachwiane wsparcie" ministrom obrony Polski i Niemiec.
"Odbyło się spotkanie 'koalicji czołgowej'. Jestem wdzięczny moim kolegom: Borisowi Pistoriusowi i Mariuszowi Błaszczakowi za ich niezachwiane wsparcie dla Ukrainy" - napisał Reznikow. Wyraził przekonanie, że utworzenie w Polsce centrum serwisowego "przyczyni się do wzmocnienia współpracy i rozszerzenia możliwości ukraińskich obrońców".
"Stworzona wspólnym wysiłkiem 'pancerna pięść' powstrzyma agresję reżimu terrorystycznego przeciwko Europie i całemu wolnemu światu. (...) Nowoczesne technologie zachodnie przyczynią się do pokonania Moskwy. Im szybciej to nastąpi, tym prędzej zapanuje pokój" - oświadczył ukraiński minister.
Leopardy 2 to czołgi podstawowe produkowane przez niemiecki koncern Krauss-Maffei Wegmann, wykorzystywane są przez armie wielu państw w Europie, w tym w liczbie kilkuset sztuk przez Polskę i Niemcy.
W ostatnich miesiącach przekazanie pewnej liczby tych czołgów broniącej się Ukrainie stało się przedmiotem intensywnej debaty; ostatecznie zapadła decyzja o przekazaniu Ukrainie czołgów w dwóch wersjach - 2A4 i 2A6, po batalionie obu typów.
Rząd Niemiec, które są producentem czołgów Leopard, wydał zgodę na ich przekazywanie Ukrainie. Polska i Kanada zadeklarowały przekazanie czołgów Leopard 2A4, Niemcy mają przekazać Leopardy 2A6 i 2A4, zgodziły się także na przekazanie do 178 czołgów Leopard 1A5; dokładna liczba będzie zależeć od stanu technicznego wozów.
Do lata ma to być 20-25 czołgów, do końca roku 80 sztuk. Według niemieckiego ministerstwa obrony do końca marca zostanie rozwiązana sprawa ujednolicenia systemu łączności między Leopardami różnych typów i innymi wozami, jak BWP Marder.