Polska"Pamuk to niepokorny dysydent, podejmujący uniwersalne problemy"

"Pamuk to niepokorny dysydent, podejmujący uniwersalne problemy"

Redaktor miesięcznika "Notes Wydawniczy" spodziewał się przyznania literackiego Nobla Orhanowi Pamukowi. Krzysztof Jaśkiewicz ocenia, że spośród kandydatów do nagrody, którzy byli wymieniani, turecki pisarz jest najbardziej poprawny politycznie. Jaśkiewicz wyjaśnia, że Pamuk to pisarz, który jest postrzegany jako dysydent we własnym kraju, trochę niepokorny, a jednocześnie podejmujący uniwersalne problemy, traktujący literaturę bardzo tradycyjnie.

Orhan Pamuk jest jednym z najpopularniejszych powieściopisarzy w Turcji. Jego książki przetłumaczono na ponad 30 języków. W swej twórczości sprzeciwia się dążeniom Turcji do kultury zachodniej kosztem zapominania o przeszłości. Wielu bohaterów Pamuka to postaci, które szukają własnej tożsamości. Muszą wybierać między wartościami europejskimi i muzułmańskimi. Jaśkiewicz tłumaczy, że wyjątkowość literatury Pamuka polega na tym, że nie opowiada się on wyraźnie za którąkolwiek z kultur, jest natomiast obserwatorem tego co się dzieje.

Książki Orthana Pamuka wydano dotąd w 40 krajach i przetłumaczono na ponad 30 języków na całym świecie.

Przed tygodniem także w Polsce ukazała się - pierwsza, przetłumaczona na polski - książka tureckiego pisarza: "Śnieg". Wydało ją Wydawnictwo Literackie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)