Świat"Pamiętamy o Katyniu, ale patrzymy też w przyszłość"

"Pamiętamy o Katyniu, ale patrzymy też w przyszłość"

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz który od soboty przebywa z kilkudniową wizytą w Kanadzie, wziął udział w uroczystości składania wieńców pod pomnikiem ku czci Polaków pomordowanych w Katyniu. W uroczystości uczestniczyli polscy kombatanci oraz przewodniczący Zgromadzenia Legislacyjnego prowincji Ontario Steve Peters.

- Polacy pamiętają o Katyniu, ale patrzą też w przyszłość - podkreślił Borusewicz podczas składania wieńców pod pomnikiem katyńskim w Toronto.

Borusewicz dodał, że Polska jest obecnie bezpieczna a jej sąsiadami są przyjazne państwa. - Przez wiele dziesiątków lat trzeba było to budować i będziemy to robić nadal. Ważne, żeby podstawą stosunków z sąsiadami była prawda - podkreślił.

Marszałek Senatu powiedział, że Polonia i Polska to "naczynia połączone". Dodał, że Polonia kanadyjska nie ma szczególnych problemów, niemniej Polska chce wspierać młodzież polonijną w Kanadzie. - Chciałbym, żeby ona powoli zastępowała tych, którzy odchodzą i żeby organizacje polonijne nadal trwały - dodał Borusewicz.

Delegacja polskiego parlamentu przybyła do Kanady na zaproszenie przewodniczącego Senatu kanadyjskiego Noela Kinselli. Program wizyty przewiduje wystąpienie marszałka Borusewicza w kanadyjskim Senacie. Wystąpienia zagranicznych polityków w kanadyjskim parlamencie nie zdarzają się często.

Poza spotkaniami z parlamentarzystami i Polonią, Borusewicz spotka się w Ottawie, gdzie będzie przebywał do środy, m.in. z ministrem spraw zagranicznych Lawrence Cannonem i ministrem ds. obywatelstwa, imigracji i wielokulturowości Jasonem Kenney'em.

Wicemarszałek Sejmu Marek Borowski powiedział, że podczas spotkań parlamentarnych polska delegacja może przypominać o sprawach, na których Polsce zależy. - Nam zależy po pierwsze na wsparciu Partnerstwa Wschodniego ze względu na Ukrainę, a przecież w Kanadzie jest bardzo duża imigracja ukraińska. Można myśleć o wspólnych projektach - podkreślił Borowski.

Dodał, że powstał też pomysł, by Polsko - Kanadyjska Izba Gospodarcza połączyła się z Izbą Gospodarczą Ukraińsko - Kanadyjską.

Wizyta marszałka polskiego Senatu w Kanadzie potrwa do 9 maja.

Anna Lach

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)