"Pamięć i tożsamość" polskim bestsellerem roku 2005
"Pamięć i tożsamość" - ostatnia książka Jana Pawła II, opublikowana niedługo przed śmiercią papieża - była najlepiej sprzedającą się książką 2005 roku w polskich księgarniach. Do książek, które wzbudziły największy odzew krytyków, należały m.in. "Warunek" Rylskiego i "Lubiewo" Witkowskiego.
28.12.2005 13:30
"Pamięć i tożsamość" (Znak) trafiła do polskich księgarń 11 marca. Pierwszy nakład wyniósł 400 tys. egzemplarzy, z czego 350 tys. na pniu wykupiły księgarnie i indywidualni czytelnicy przez internet. W połowie kwietnia liczba zamówień osiągnęła liczbę 1 mln. Na listach bestsellerów podsumowujących rok 2005 "Pamięć i tożsamość" znajduje się na szczycie - zarówno w księgarniach tradycyjnych (dane sieci Matras), jak i internetowych (dane Merlina).
W mijającym roku dobiegło końca wielkie przedsięwzięcie wydawnicze - publikacja "Dzieł zebranych" Stanisława Lema (Wydawnictwo Literackie). Ostatni tom - zbiór krótkich form prozatorskich zatytułowany "Lata czterdzieste. Dyktanda" - ukazał się 14 maja nakładem Wydawnictwa Literackiego. Całość "Dzieł zebranych" liczy 33 tomy.
Oczekiwanym zarówno przez publiczność, jak i przez krytyków wydarzeniem była majowa premiera nowej książki Doroty Masłowskiej. "Paw królowej" (Wyd. Lampa i Iskra Boża) zebrał bardzo przychylne recenzje, ale jeżeli chodzi o zainteresowanie czytelników, nie powtórzył sukcesu pierwszej powieści młodej autorki - "Wojny polsko ruskiej pod flagą biało-czerwoną".
W roku gorących dyskusji wokół gejowskich Marszów Równości swoją pierwszą powieść wydał pisarz, który deklaruje się jako homoseksualista i opisuje to środowisko. "Lubiewo" Michała Witkowskiego, opublikowane w kwietniu przez wydawnictwo Ha!art, zebrało jednak dobre recenzje nie tylko za temat, ale i za walory literackie.
We wrześniu ukazał się nowy przekład Nowego Testamentu. Jego twórcy - księża z Towarzystwa św. Pawła - postawili na czytelność tłumaczonego tekstu dla współczesnego odbiorcy. Dyrektor wydawnictwa, ks. Tomasz Lubaś uważa, że nowy przekład będzie zrozumiały nawet dla osób "o słownictwie zubożonym przez kontakt z masowymi środkami przekazu".
Za wydarzenie literackie 2005 roku wielu krytyków uznało październikowe ukazanie się "Warunku" Eustahego Rylskiego (Świat Książki). Powieść o rycerskim dowódcy szwoleżerów - hrabim Andrzeju Rangułcie, i prostym kurierze Wielkiej Armii napoleońskiej Semenie Hoszowskim, których zrównała wędrówka przez zamarznięte równiny Rosji spod Moskwy na Litwę, zebrała entuzjastyczne recenzje.
Książka opisywana jest przez krytyków jako powrót do klasycznej formy powieści, kuszącej czytelnika przede wszystkim dobrze opowiedzianą, ciekawą fabułą, a nie eksperymentami formalnymi. Bohaterowie rozgrywającego się podczas dramatycznego odwrotu wojsk napoleońskich spod Moskwy "Warunku" to jednak postaci, z którymi czytelnik XXI wieku może się doskonale identyfikować - niejednoznaczne, rozdarte wewnętrznie, miotane wichrami historii.
W listopadzie autor "Warunku" otrzymał Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza za wydaną w ubiegłym roku - po prawie 20 latach milczenia - powieść "Człowiek z cienia".
30 listopada do księgarń trafił "Dwukropek" (wydawnictwo a5)- drugi zbiór wierszy Wisławy Szymborskiej po otrzymaniu przez tę poetkę literackiej nagrody Nobla w 1996 roku (w 2002 roku ukazał się tom "Chwila"). Pierwszy nakład "Dwukropka" - 20 tys. egzemplarzy - zniknął z księgarń w ciągu trzech dni.
Jeżeli chodzi o polską literaturę popularną, to w 2005 roku najlepiej sprzedawały się książki Katarzyny Grocholi (wydawnictwo Autorskie). Jej najnowsza powieść "Osobowość ćmy" trafiła na wysokie miejsca na listach bestsellerów. W grudniu wyprzedziła ją "Żaba" - najnowsza część cyklu "Jeżycjada" Małgorzaty Musierowicz (Akapit Press).
Marek Krajewski wyrósł w 2005 roku na znacząca postać w świecie polskiego kryminału. Akcję serii swoich powieści umieścił w przedwojennym, niemieckim Wrocławiu. Pierwsza z nich "Śmierć w Breslau" ukazała się w 1999 roku, druga - "Koniec świata w Breslau" zbierała nagrody w zeszłym roku. W 2005 roku ukazała się trzecia część serii - "Widma w mieście Breslau" (WAB), która zajmuje wysokie pozycje na listach bestsellerów, a także pochlebne recenzje krytyków za wysmakowaną wycieczkę w historię Wrocławia.
Zobacz także: "Pamięć i tożsamość" w serwisie WP Książki