PolskaPalimy mniej, bo boimy się przepisów? Najnowszy sondaż CBOS

Palimy mniej, bo boimy się przepisów? Najnowszy sondaż CBOS

Blisko dwa lata temu zaostrzono przepisy dotyczące palenia papierosów w miejscach publicznych. Czy nowe regulacje prawne wpłynęły na liczbę palaczy? Jak wynika z najnowszego badania CBOS, nowe przepisy w niewielkim stopniu wpłynęły na spadek liczby palaczy, jednak w znacznie większej mierze przyczyniły się do ograniczenia liczby wypalanych papierosów.

Palimy mniej, bo boimy się przepisów? Najnowszy sondaż CBOS
Źródło zdjęć: © WP.PL | Konrad Żelazowski

08.08.2012 | aktual.: 08.08.2012 14:38

Papierosy pali prawie jedna trzecia dorosłych Polaków (31%). Od pięciu lat liczba ta nie ulega zmianie. Obserwujemy jednak spadek liczby osób palących (o siedem punktów procentowych) w stosunku do pierwszego pomiaru CBOS w 1997 roku. Zakaz palenia w miejscach publicznych nie wpłynął zatem na popularność palenia.

Dwukrotnie częściej po papierosy sięgają mężczyźni (40%) niż kobiety (23%). Od kilku lat proporcje pomiędzy palącymi mężczyznami a kobietami utrzymują się na tym samym poziomie.

Najrzadziej palą osoby starsze, powyżej 65. roku życia (13%), oraz młode między 25 a 34 rokiem życia (26%). Największą popularnością papierosy cieszą się wśród osób w średnim wieku, czyli mających od 35 do 54 lat (40%). Niemal we wszystkich grupach wiekowych zdecydowanie częściej palą mężczyźni niż kobiety, z wyjątkiem osób w wieku 18-24 lata, wśród których częściej palą kobiety.

Popularność palenia różnicuje też wykształcenie respondentów. Najczęściej palą osoby z wykształceniem podstawowym (35%) oraz zasadniczym zawodowym (36%). Wraz ze wzrostem wykształcenia spada odsetek palaczy – po papierosa sięga co piąta osoba z wyższym wykształceniem (20%).

Wierzący praktykujący palą rzadziej

Istnieje pewna zależność między paleniem a religijnością. Osoby aktywnie uczestniczące w praktykach religijnych zdecydowanie rzadziej palą niż osoby niezaangażowane w życie religijne. Niewykluczone jednak, że ma to związek z wiekiem badanych. Osoby starsze rzadziej palą i częściej uczestniczą w praktykach religijnych.

Zdecydowana większość palaczy (82%) pali regularnie, a niecałe dwie piąte (18%) w wyjątkowych sytuacjach. Okazjonalnie częściej palą kobiety (23%) niż mężczyźni (14%). W grupach wiekowych okazjonalnymi palaczami najczęściej są osoby młode, między 18 a 24 rokiem życia (35%).

Nieznacznie, bo o trzy punkty procentowe (z 43% w 2011 roku do 46%), wzrósł odsetek osób tolerujących palaczy. Ponad połowa mężczyzn (55%) i 37% kobiet nie ma nic przeciwko przebywaniu w obecności osoby palącej. Bardziej tolerancyjne w tym względzie są też osoby młode niż starsze.

Zakaz palenia w miejscach publicznych popiera ponad cztery piąte badanych (84%). To o 10 punktów procentowych więcej niż dwa lata temu. Jednocześnie spadła o dziewięć punktów liczba przeciwników tego zakazu.

Czy regulacje prawne dotyczące palenia papierosów w miejscach publicznych wpłynęły na palaczy? Ponad jedna dziesiąta badanych (11%) sama rzuciła palenie, bądź zrobił to ktoś z ich znajomych pod wpływem wprowadzonych przepisów. Jest to wynik o trzy punkty wyższy niż w ubiegłym roku. O siedem punktów zwiększyła się także liczba osób, które pod wpływem wprowadzonych przepisów, ograniczyły palenie.

Badanie przeprowadzono w dniach 5 – 12 lipca 2012 roku na liczącej 960 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (163)