PolskaPalikot: chcę zapobiec skundleniu polskiej polityki

Palikot: chcę zapobiec skundleniu polskiej polityki

Posłowie PO Julia Pitera i Janusz Palikot
zaproponowali wprowadzenie do Regulaminu Sejmu
ostrzejszych przepisów mających m.in. uniemożliwić przynoszenie przez
posłów "lipnych usprawiedliwień". Jak podkreślił Palikot, nowe przepisy mają zapobiec
"skundleniu polskiej polityki".

Palikot: chcę zapobiec skundleniu polskiej polityki
Źródło zdjęć: © PAP

Chcemy zwrócić się z pewnym apelem do marszałka Sejmu, który zapowiedział zmiany w regulaminie Sejmu, aby poprzez dokonanie pewnych zmian ukrócić pewną praktykę lipnych usprawiedliwień- powiedział Palikot na konferencji prasowej.

Jak podkreślił Palikot, zaostrzenie przepisów ma zapobiec "skundleniu polskiej polityki". Zastrzegł, że razem z Piterą wiedzą, iż swoimi propozycjami "narażają się" kolegom posłom, także z własnego klubu.

Dodał, że te zmiany mają na celu wykształcenie pewnych standardów, które - jego zdaniem - będą gwarantowały wiarygodność wszystkich posłów.

Najważniejsza zmiana dotyczy konieczności przedstawienia przez posłów zaświadczenia lekarskiego w przypadku, kiedy chce on usprawiedliwić swoją nieobecność chorobą lub koniecznością opieki nad chorym.

Jak podkreśliła z kolei Pitera, poseł powinien podlegać takim samym wymogom, jak zwykły pracownik. Wyobraźcie sobie państwo, że kilka dni po nieobecności w pracy po prostu informujecie, że byliście chorzy i zobaczcie, co wtedy się stanie, jak długo jeszcze będziecie pracować - mówiła.

Również "inne ważne niemożliwe do przewidzenia i nieuchronne przeszkody" posłowie musieliby - zgodnie z propozycjami Pitery i Palikota poświadczyć.

Ponadto posłowie chcą, aby Komisja Etyki Poselskiej miała obowiązek informować o konkretnych nieprawidłowościach - jakich dopuścili się posłowie - marszałka Sejmu, a ten - odpowiednie organa. Według Pitery, dotyczyłoby to m.in. nieprawdziwych informacji zawartych w oświadczeniach majątkowych posłów, które teraz kończą się np. upomnieniem komisji.

Również "inne ważne niemożliwe do przewidzenia i nieuchronne przeszkody" posłowie musieliby - zgodnie z propozycjami Pitery i Palikota - poświadczyć.

Według niej, sytuację jak np. wypadek samochodowy zawsze można poświadczyć. W sytuacji ostatecznej można napisać oświadczenie i w tym momencie jest podstawa do ewentualnych dalszych kroków- podkreśliła.

Ponadto posłowie chcą, aby Komisja Etyki Poselskiej miała obowiązek o konkretnych nieprawidłowościach, jakich dopuścili się posłowie, informować marszałka Sejmu, a ten - odpowiednie organa. Według Pitery, dotyczyłoby to m.in. nieprawdziwych informacji zawartych w oświadczeniach majątkowych posłów, które teraz kończą się np. upomnieniem komisji.

Posłowie nie mogą podlegać znacznie liberalniejszym przepisom, niż zwykli obywatele- przekonywała Pitera. Według niej, to czy posłowie poprą zaprezentowane propozycje będzie sprawdzianem realnej woli, czy chcą ratować "reputację polskiego parlamentu".

Posłowie argumentowali, że proponowane przez nich zmiany w regulaminie Sejmu są reakcją na decyzje komisji etyki poselskiej, która w środę zdecydowała, że 17 posłom PiS zwróci uwagę, a trzech upomni w związku z ich usprawiedliwieniami nieobecności na posiedzeniach Sejmu 13 czerwca i 11 lipca, w trakcie dwóch głośnych bojkotów klubu PiS.

Podejrzewamy, że decyzja komisji etyki, która dotyczyła tak na prawdę sprawy naruszającej przepisy prawa - bo było to poświadczenie nieprawdy w celu uzyskania korzyści - była podyktowana tym, że przez tyle lat te oświadczenie były nieweryfikowane- zaznaczyła Pitera.

Posłanka podkreśliła, że ta praktyka po raz pierwszy ujrzała światło dzienne i nastąpiła "swego rodzaju solidarność i łagodne ocenienie", ponieważ sytuacja wymagałaby sprawdzenia wszystkich usprawiedliwień, które były składane w ciągu kilku ostatnich lat.

Pitera powiedziała, że powinna zostać wprowadzona abolicja. Ponieważ marszałek Sejmu przystępuje do prac nad regulaminem Sejmu należy się umówić, że w momencie kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy, następuje abolicja dla wszystkich posłów, którzy dopuścili się tego typu poświadczenia nieprawdy- podkreśliła.

Źródło artykułu:PAP
piterapojanusz palikot
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)