Palestyńczycy obchodzą Dzień Wielkiej Katastrofy - Nakba
Palestyńczycy obchodzą w czwartek
Nakba - Dzień Wielkiej Katastrofy: rocznicę proklamowania Izraela
w 1948 r. i usunięcia z kraju na obczyznę ponad 700 tysięcy
palestyńskich mieszkańców.
W Ramallah i Gazie odbędą się masowe wiece, w czasie których zgromadzeni wysłuchają nagrania orędzia Jasera Arafata. Na posiedzeniu palestyńskiego parlamentu wystąpić ma nowy premier Autonomii Mahmud Abbas - sam należący do rzeszy palestyńskich uchodźców, wyrugowanych przez Izrael z ich ziem.
W orędziu, przedstawionym w wigilię Nakby, Jaser Arafat ogłosił zamiar przeprowadzenia wyborów w Autonomii. Jakkolwiek nie podał konkretnego terminu, zdaniem źródeł zachodnich miałyby one odbyć się najpóźniej jesienią tego roku. Arafat przyznał w wygłoszonym w Ramallah orędziu, że władze Autonomii Palestyńskiej popełniły błędy i zapowiedział "dogłębną reformę".
Na dzień przed obchodami, izraelska armia zastrzeliła w starciach na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy co najmniej pięciu Palestyńczyków. W czwartek rano wojska weszły do północnej części Strefy. Kolumna około 70 czołgów zbliżyła się do miasta Beit Hanun. W strzelaninie zginął kilkunastoletni Palestyńczyk. Izraelskie pojazdy zniszczyły tu dom bojownika Hamasu. Następnie kolumna pancerna wjechała do pobliskiego miasta Beit Lahija oraz obozu dla uchodźców Dżabalija. Izrael odciął równocześnie dopływ prądu do północnej części Strefy Gazy.
Izraelskie źródła wojskowe potwierdziły, że operacja ma miejsce. Prawdopodobnie stanowi odpowiedź na środowy ostrzał rakietowy z ziem Strefy izraelskiego miasta Sderot. Rannych zostało trzech Izraelczyków.