Trwa ładowanie...
d446hco
adwokat
25-03-2007 14:55

Palestra popiera stanowisko władz UW ws. lustracji

Naczelna Rada Adwokacka (NRA) poparła krytyczne stanowisko Rady Wydziału Prawa i Senatu Uniwersytetu Warszawskiego dotyczące lustracji. Jej zdaniem, obecny kształt procesu legislacyjnego powoduje obniżenie jakości stanowionego prawa i autorytetu najwyższych władz państwa.

d446hco
d446hco

"Naczelna Rada Adwokacka, powodowana troską o utrzymanie standardów gwarancyjnych państwa prawa, dostrzega postępujące upolitycznienie działań w zakresie tworzenia prawa, którego przejawem jest dążenie do zaostrzania jego represyjności" - czytamy w uchwale.

Niepokój Rady budzi instrumentalne traktowanie przez przedstawicieli władz państwowych zasady domniemania niewinności, przedłużania czasu stosowania tymczasowego aresztowania, wyposażania organów ścigania w coraz większy zakres uprawnień oraz "tendencje do karania adwokatów za naruszenia powagi sądu, mogące w efekcie ograniczyć wolność słowa i wolność sądowej argumentacji".

NRA ponownie wyraziła sprzeciw wobec sposobu prowadzenia dyskusji politycznej na temat wyroków sądów i Trybunału Konstytucyjnego obniżającego - jak oceniła - autorytet przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości.

Środowisko adwokackie, dostrzegając konieczność zmian wielu obecnie obowiązujących ustaw, apeluje do wszystkich środowisk politycznych o dokonywanie tych zmian w sposób "ostrożny, odpowiedzialny, taki, który cechować będzie rozwaga i dbałość o autorytet państwa, jego instytucji oraz zachowanie praw i wolności obywatelskich" - głosi uchwała.

d446hco

Ponadto NRA przypomina, że Adwokatura Polska poddała się lustracji mocą własnej decyzji, "kierując się potrzebą zapewnienia osobom korzystającym z pomocy prawnej zaufania do adwokata oraz tego, że będzie on osobą niepodlegającą jakimkolwiek manipulacjom z uwagi na jego przeszłość".

Rada ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny "w możliwie najbliższym terminie" wyjaśni wszelkie wątpliwości podnoszone pod adresem nowej ustawy lustracyjnej.

Naczelna Rada Adwokacka jest organem samorządu zawodowego adwokatów wykonujących zawód zaufania publicznego; NRA sprawuje pieczę nad należytym wykonywaniem służby adwokackiej.

W środę Senat UW opowiedział się za wstrzymaniem lustracji i nowelizacją ustawy. Wątpliwości władz UW budzi zwłaszcza ustawowy zakaz wykonywania funkcji publicznych przez osoby, które nie złożą oświadczenia lustracyjnego. Zakaz ten "narusza konstytucyjnie gwarantowaną wolność nauczania i badań naukowych" - napisano w uchwale Senatu.

W drugiej uchwale władze UW napisały że z obawą obserwują "nasilające się w życiu politycznym i społecznym naszego kraju przejawy instrumentalnego traktowania prawa, +zawłaszczania+ instytucji publicznych przez rządzące partie polityczne, ideologizacji stosunków społecznych i gospodarczych, ograniczania niezależności mediów, a przede wszystkim publicznego radia i telewizji".

d446hco
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d446hco
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj