Palaczu, opamiętaj się!
Rak płuca jest najbardziej "zabójczym" nowotworem złośliwym. Co roku z tego powodu umiera w Polsce ponad 20 tysięcy osób. To znacznie więcej niż w sumie na raka piersi, gruczołu krokowego i nowotwory jelita grubego. Pod hasłem "Rak płuca. Wczesne wykrycie = Dłuższe życie" zainaugurowano kampanię edukacyjną dotyczącą diagnostyki, objawów oraz leczenia nowotworów płuc.
Profesor Tadeusz Orłowski - konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii klatki piersiowej podkreśla, że w 95% chorzy na raka płuca to palacze. Dodaje, że zaledwie 18% pacjentów zgłasza się do specjalisty we wczesnym stadium choroby, kiedy są szanse na skuteczne wyleczenie.
Prezes Stowarzyszenia Ludzi Wyleczonych z Raka Płuca, chirurg-onkolog profesor Jan Skokowski - uważa, że kluczową rolę w wykrywaniu raka płuc pełni lekarz rodzinny, który powinien w razie wątpliwości kierować pacjenta na badanie radiologiczne klatki persiowej czy tomografię komputerową.
W ciągu tygodnia w Stanach Zjednoczonych na raka płuca umiera 3 tysiące osób, w Polsce 400 pacjentów. W skali roku nowotwór ten zabija prawie 20 tys. Polaków. To więcej zgonów niż z powodu wszystkich innych nowotworów - zaznaczył Orłowski.
Tak wysoka śmiertelność wynika w dużej mierze z tego, że raka wykrywa się zbyt późno, gdy nie można już zastosować leczenia chirurgicznego, które daje największe szanse na zahamowanie lub znaczne opóźnienie rozwoju choroby. Raka wykrywa się zbyt późno u ponad 80% chorych - alarmował prof. Orłowski. Ostrzegł, że choroba rozwija się w sposób nieprzewidywalny i już w ciągu roku może spowodować w organizmie zmiany niemożliwe do wyleczenia.
Szanse przeżycia są za to spore w pierwszym stadium zaawansowania choroby - mówił prof. Jan Skokowski, prezes Stowarzyszenia Ludzi Wyleczonych z Raka Płuca, inicjatora kampanii.
Dlatego tak ważne jest, aby osoby z grupy ryzyka jak najwcześniej zgłosiły się do lekarza pierwszego kontaktu. Ten zleca podstawowe badania diagnostyczne - zdjęcie RTG klatki piersiowej oraz tomografię komputerową. Na tej podstawie może skierować na konsultacje u specjalistów. Ci zlecają kolejne badania, aby potwierdzić lub wykluczyć raka płuc.
Na rozwój raka płuc bardziej niż przeciętnie narażeni są także ludzie po 40 roku życia jedzący mało owoców i warzyw oraz mający w rodzinie chorych na nowotwór płuc. Im właśnie specjaliści zalecają szczególnie częste badania diagnostyczne.
Niepokoić powinien także uciążliwy lub zmieniający charakter kaszel, częste infekcje dróg oddechowych, duszności bez przyczyny, zmęczenie i brak energii, ból klatki piersiowej lub okolicy barku, niewyjaśniona utrata wagi - wyliczał prof. Skokowski.
Organizatorzy kampanii opracowali ulotki informacyjne z listą pytań na temat objawów raka płuc, które w czasie wizyty powinien zadać pacjentowi lekarz pierwszego kontaktu. Ulotki trafią do lekarzy w całej Polsce.
Lekarze podkreślają, że jedynym skutecznym sposobem zapobiegania chorobie jest rzucenie palenia, unikanie zadymionych pomieszczeń i prowadzenie zdrowego trybu życia.