Trwa ładowanie...
17-03-2010 13:15

Pałac Prezydencki dostał prezent od Irlandii

Ambasador Irlandii w Polsce Declan O'Donovan przekazał symboliczną trójlistną koniczynkę szefowi kancelarii prezydenta Władysławowi Stasiakowi. Uroczystość miała związek z przypadającym w środę Dniem Świętego Patryka - narodowym świętem Irlandii.

Pałac Prezydencki dostał prezent od IrlandiiŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d994xde
d994xde

- Otrzymaliśmy bardzo piękny prezent od pana ambasadora Irlandii, tj. piękną, wspaniałą i zieloną trójlistną koniczynkę. Pan ambasador przyniósł nam trochę zieleni, podczas gdy mamy tyle śniegu dookoła, więc to taki optymistyczny sygnał wiosny - powiedział po spotkaniu dziennikarzom Stasiak.

Podkreślił, że takie momenty są wyrazem dobrej polsko-irlandzkiej współpracy nie tylko na poziomie rządowym, ale także na poziomie relacji międzyludzkich.

Szef Kancelarii Prezydenta poinformował także, że rozmawiał z ambasadorem m.in. na temat sytuacji Polaków mieszkających i pracujących w Irlandii. - Mówiliśmy o tym, że Irlandczycy bardzo dobrze przyjęli Polaków, którzy stanowią tak naprawdę część dzisiejszej Irlandii. Wyraziłem wdzięczność za tak dobre podejście do naszych rodaków, za otwartość wobec nas i współpracę - mówił Stasiak.

Dzień patrona Zielonej Wyspy, św. Patryka, obchodzony jest co roku 17 marca poza Irlandią i Irlandią Północną także w innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych. Mieszkańcy Irlandii nie idą tego dnia do pracy, uczestniczą w paradach, noszą się na zielono, piją piwo z dodatkiem zielonego barwnika i uczestniczą we mszach św. w intencji misjonarzy. To właśnie św. Patrykowi Irlandia zawdzięcza swój symbol - koniczynę. Według legendy za jej pomocą święty tłumaczył istnienie Trójcy Świętej. Dlatego też w Dniu św. Patryka koniczynę można spotkać niemalże wszędzie.

d994xde

Święty Patryk żył na przełomie IV i V wieku (ok. 389-461), pochodził z Brytanii - ze Szkocji lub Walii. W wieku 16 lat został porwany przez piratów i przewieziony na Zieloną Wyspę jako niewolnik. Według legendy Patryk zbiegł z niewoli i powrócił do Brytanii. Przebywając już w rodzinnym domu, miał proroczy sen, w którym Bóg nakazał mu powrócić do Irlandii i rozpocząć chrystianizację tego pogańskiego kraju.

Patryk został duchownym, a w 432 r. przyjął święcenia biskupie. Wyruszył w swoją powtórną podróż do Irlandii, tym razem mając na celu nauczanie o Bogu. Św. Patryk nie był pierwszym chrześcijańskim misjonarzem w Irlandii. Wiadomo, że przed nim działał m.in. biskup św. Palladiusz czy św. Declan. To jednak Patrykowi udało się schrystianizować wyspę. Ze św. Patrykiem wiąże się również legendę, że wygnał z Irlandii wszystkie węże. Wydarzenie to miało odniesienie do Biblii, gdyż w ten sposób Patryk miał wygnać zło z Irlandii. Irlandczycy przekonują, że ich patron był też wytrawnym piwoszem, ponieważ pastorał, który nosił, przypomina łopatkę do mieszania słodu.

Dzień św. Patryka obchodzony jest także w Polsce. W wielu klubach można napić się zielonego piwa i posłuchać irlandzkiej muzyki.

d994xde
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d994xde
Więcej tematów