Pakistan zgodził się uwolnić kilku afgańskich talibów z więzień
Pakistańskie władze zgodziły się w rozmowach z negocjatorami pokojowymi z Afganistanu na uwolnienie z więzień kilku afgańskich talibów - poinformowali przedstawiciele obu stron. Według Islamabadu zwolniono siedmiu bojowników niskiego i średniego szczebla.
14.11.2012 | aktual.: 14.11.2012 14:01
Bojownicy zostali zwolnieni w środę i to do nich należy, czy wrócą do Afganistanu, aby wziąć udział w rozmowach pokojowych - powiedział anonimowy przedstawiciel pakistańskiego rządu, na którego powołuje się agencja Associated Press.
AP podkreśla, że do zwolnienia talibów doszło podczas wizyty w Pakistanie Salahuddina Rabbaniego, przewodniczącego Wysokiej Rady Pokoju, organu odpowiedzialnego za kontakty afgańskich władz z talibami i innymi rebeliantami oraz za znalezienie rozwiązań mających na celu zakończenie wojny w Afganistanie. Licząca 70 członków rada powstała w 2010 roku.
Zwolnienia są wyraźną oznaką, że Pakistan popiera afgańskie wysiłki na rzecz pojednania narodowego - zauważa agencja Reutera.
Przedstawiciele afgańskich władz, którzy mają nadzieję, że bezpośrednie kontakty z najwyższymi talibskimi dowódcami mogą im dać silne wpływy podczas negocjacji pokojowych, od dawna zwracali się do Pakistanu z prośbą o dostęp do więźniów.
- Nie jesteśmy pewni, czy (więźniowie) odegrają ważną rolę w negocjacjach pokojowych, lecz jest to pozytywny gest ze strony Pakistanu, jeśli chodzi o wysiłki na rzecz pokoju - powiedział Reuterowi przedstawiciel strony afgańskiej. Jak dodał, nie jest jasne, kiedy dojdzie do uwolnienia więźniów.
Wysoki rangą przedstawiciel pakistańskiej armii powiedział, że na razie nie zdecydowano, czy były zastępca dowódcy afgańskich talibów mułła Abdul Ghani Baradar, również zostanie zwolniony z więzienia.
Baradar został aresztowany w Karaczi w styczniu 2010 r., gdy wydało się, że za plecami Pakistanu próbuje rozmów z przedstawicielami prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja.
Przedstawiciele afgańskich władz postrzegają go jako osobistość cieszącą się dostatecznie dużym szacunkiem, aby przekonać talibów do utrzymania pokoju po ponad dekadzie walk z dowodzonymi przez USA siłami NATO i siłami afgańskimi.
Agencja Reutera zwraca uwagę, że polityczne porozumienie między afgańskim rządem a talibskimi bojownikami jest szeroko postrzegane jako najlepszy sposób na zapewnienie stabilizacji w kraju, zanim większość dowodzonych przez NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie wycofa się stamtąd do końca 2014 roku.
Rządowi w Kabulu nie udało się doprowadzić do bezpośrednich rozmów z talibami i nie przewiduje się postępu w tej materii przed końcem 2014 roku - powiedział Reuterowi w zeszłym tygodniu wysoki przedstawiciel afgańskich władz zaangażowany w wysiłki na rzecz pojednania narodowego.
Nawet jeśli zwolnienie afgańskich talibów z pakistańskich więzień nie przyniesie przełomu, to może polepszyć wizerunek Islamabadu i utwierdzić przekonanie, że jest on zaangażowany w działania na rzecz stabilizacji Afganistanu - pisze Reuters.