ŚwiatPakistan: zabito policjanta ochraniającego pracowników programu szczepień przeciwko polio

Pakistan: zabito policjanta ochraniającego pracowników programu szczepień przeciwko polio

Policjant, który ochraniał pracowników uczestniczących w programie szczepień przeciwko polio, został zastrzelony na północnym zachodzie Pakistanu - poinformowała policja. To najnowsza ofiara fali ataków na osoby zaangażowane w ten program.

Nieznani napastnicy zabili policjanta w dystrykcie Mardan w prowincji Chajber Pachtunchwa przed bramą domu, w którym pracownik programu prowadził szczepienie. Nikt nie przyznał się do ataku.

W styczniu w podobny sposób w Swabi, na wschodzie kraju, zginął policjant. Nieco później dwóch pracowników nadzorowanego przez ONZ programu walki z polio poniosło śmierć w wybuchu przydrożnej miny w plemiennym regionie Kurram. Jednak BBC pisze, że celem zamachu najpewniej byli szyici, a nie pracownicy programu szczepień.

W grudniu ubiegłego roku co najmniej dziewięć osób, zaangażowanych w program, zostało zastrzelonych w Karaczi i na północnym zachodzie kraju.

Pakistan to jeden z trzech krajów na świecie, obok Nigerii i Afganistanu, gdzie wciąż dochodzi do zachorowań na polio. Rząd pakistański we współpracy z agendami ONZ prowadzi ogólnokrajowy program szczepień, który ma objąć ok. 34 mln dzieci poniżej piątego roku życia.

Podobne kampanie zdrowotne, zwłaszcza te wspierane przez organizacje międzynarodowe, są przyjmowane z podejrzliwością przez miejscową ludność, która obawia się, że lekarze mogą być szpiegami CIA, tropiącymi islamskich radykałów i naprowadzającymi amerykańskie samoloty na cele. Dzięki fikcyjnej kampanii szczepień pakistański lekarz doprowadził wywiad USA do kryjówki szefa Al-Kaidy Osamy bin Ladena pod Islamabadem.

Niektórzy islamiści, w tym talibowie, sprzeciwiali się takim kampaniom, twierdząc także, że ich rzeczywistym celem jest sterylizowanie muzułmanów.

W 2012 roku w Pakistanie odnotowano spadek liczby przypadków zachorowań na polio. W 2011 roku było ich 190, a rok później - 56.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)