ŚwiatPakistan i Korea Północna - atomowi wspólnicy?

Pakistan i Korea Północna - atomowi wspólnicy?

Korea Północna twierdzi, że dysponuje
"potencjałem odstraszania nuklearnego", ale na swoim terytorium
nigdy nie przeprowadziła prób z bronią atomową. Amerykański
dziennik "New York Times" zastanawia się, czy w
przetestowaniu takiej broni nie pomógł Phenianowi Pakistan.

27.02.2004 | aktual.: 27.02.2004 16:16

"NYT" pisze, że ujawnione ostatnio praktyki pakistańskiego naukowca Abdula Qadeera Khana, który przyznał się do pokątnego udostępniania technologii nuklearnych krajom trzecim, sprawiły, że w amerykańskich służbach wywiadowczych odżyła debata nad nierozwiązaną, a strategicznie ważną kwestią z minionej dekady: czy Pakistan przeprowadził potajemnie próby z bronią nuklearną we współpracy z Koreą Północną?

W maju 1998 roku Pakistan przeprowadził podziemne eksplozje nuklearne, udowadniając światu, że potrafi własnymi siłami zbudować broń atomową. Dawni i obecni funkcjonariusze wywiadu amerykańskiego potwierdzają, że w próbkach powietrza, pobranych wtedy przez amerykański samolot wojskowy nad pakistańskim Beludżystanem, znaleziono ślady plutonu.

Amerykańscy eksperci w laboratorium w Los Alamos byli zaskoczeni; Pakistan twierdził, że do swoich wszystkich bomb wykorzystywał wyłącznie uran wzbogacany w laboratoriach Khana.

Zaczęto podejrzewać, że Korea Północna - być może w rewanżu za pomoc okazaną przez Khana - odstąpiła Pakistanowi trochę swego cennego plutonu w celu przeprowadzenia wspólnej próby z bronią atomową - przypomina "NYT".

Prawdy nigdy nie udało się ustalić i z czasem cała sprawa poszła w zapomnienie, do czasu kiedy Khan przyznał się w zeszłym miesiącu, że przez ponad 10 lat przekazywał technologie nuklearne Korei Północnej, a także Libii i Iranowi.

Na wielostronnych rozmowach, prowadzonych w Pekinie, Phenian jest obecnie nakłaniany do likwidacji swego programu broni atomowej. Gdyby eksperci potwierdzili, że w 1998 r. Pakistan przeprowadził próbne eksplozje we współpracy z Koreą Północną, należałoby przyjąć, że Phenian nie tylko dysponuje plutonem, ale potrafi też używać go do produkcji broni nuklearnej; przed rozmowami w Pekinie Korea Północna twierdziła, że dysponuje już "siłą odstraszania nuklearnego".

Ludzie z najbliższego otoczenia prezydenta George'a W. Busha twierdzą, że nie przypominają sobie teorii wspólnej próby nuklearnej - odnotowuje "NYT" i wyraża opinię, że władze amerykańskie nie chcą osłabiać pozycji prezydenta Pakistanu Perveza Musharrafa, ponieważ jest on ważnym sojusznikiem administracji USA w walce z terroryzmem.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)