Broń już przygotowana. Pentagon czeka na sygnał i podpis
Pentagon przygotował "ogromny zastrzyk pomocy wojskowej dla Ukrainy" - pisze "The Washington Post". - Pakiet jest gotowy do wdrożenia - stwierdzili amerykańscy urzędnicy. Głosowanie nad kluczową dla Ukrainy ustawą zostanie przeprowadzone w sobotę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, broń dotrze na front "w ciągu tygodnia".
19.04.2024 | aktual.: 20.04.2024 08:15
Departament Obrony USA ostrzegł, że bez pilnych działań na Kapitolu Ukraina "będzie stale oddawać coraz większy teren siłom rosyjskim" i ponosić "oszałamiającą liczbę ofiar".
Trwa wyścig z czasem
Jeden z urzędników, który podobnie jak inni wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości powiedział, że po sfinalizowaniu projektu ustawy o pomocy zagranicznej o wartości 95 miliardów dolarów dotarcie części broni na pole bitwy zajmie mniej niż tydzień. Ustawa przewiduje przekazanie Ukrainie kwoty ponad 60 mln dolarów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dziennik twierdzi, że pakiet "prawie na pewno" będzie zawierał amunicję do systemów, na których najbardziej polega ukraiński personel, w tym pociski 155 mm używane w haubicach NATO oraz amunicję dla artylerii średniego zasięgu.
Pentagon czeka na sygnał. Broń gotowa do wysyłki
"Ponieważ ustawa pomocowa leżała w Kongresie miesiącami, urzędnicy w Waszyngtonie i Kijowie oświadczyli, że ukraińskie jednostki frontowe racjonują szybko wyparowujące zapasy uzbrojenia i że wkrótce Moskwa będzie miała przewagę 10 do 1 w ostrzale artyleryjskim" - czytamy.
Zobacz także
Prawdopodobne jest również, że Pentagon dostarczy Ukrainie świeżą transzę sprzętu i amunicji do obrony powietrznej, co jest niezbędne w walce z bezlitosną kampanią Rosji przeciwko infrastrukturze cywilnej kraju. Sekretarz NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek, że spotyka się z sojusznikami, aby omówić sposoby wzmocnienia takich zdolności, ze szczególnym uwzględnieniem zaawansowanego systemu Patriot.
Stany Zjednoczone od początku wojny w Ukrainie przekazały Kijowowi pomoc wojskową o wartości niemal 45 miliardów dolarów. Ostatni pakiet pomocowy o łącznej wartości 300 milionów dolarów został przygotowany w marcu.
Ukraińcy "racjonują pociski"
Wsparcie USA dla wojny na Ukrainie podzieliło Partię Republikańską, a spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson opóźniał rozpatrzenie ustawy o finansowaniu, pokonując ostry sprzeciw skrajnie prawicowych członków swojego klubu. Z pomocą Demokratów w piątek przeforsował środki proceduralne, które przygotowują grunt pod głosowanie w ten weekend, choć mogłoby to kosztować go utratę stanowiska kierowniczego.
W Ukrainie - w miarę pogarszania się sytuacji na polu bitwy z powodu niedoborów amunicji i personelu - urzędnicy są coraz bardziej sfrustrowani paraliżem Waszyngtonu.
W lutym siły ukraińskie wycofały się z Awdijiwki. Miasto było bronione ponad rok. Kijów stwierdził, że stało się tak, ponieważ w magazynach nie było amunicji. Na całej linii frontu żołnierze ukraińscy borykają się z tak poważnymi niedoborami amunicji, że "racjonują pociski", przez co jednostki artylerii "nie są w stanie chronić piechoty".
Rosja wykorzystuje okazję i ruszyła do szturmu na Czasiw Jar. Jednocześnie przeprowadza zmasowane ataki na obiekty energetyczne Ukrainy. Moskwa zaatakowała także miasto Czernihów i Dniepr doprowadzając do śmierci wielu osób. Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że obu atakom można było zapobiec, gdyby Ukraina dysponowała niezbędnymi zapasami obrony powietrznej.