"Pająk" na Merkurym kompletnie zaskoczył NASA
Sonda NASA przesłała sensacyjne zdjęcia Merkurego. Według Louise Prockter z Uniwersytetu Johns Hopkins w Maryland fotografie nieznanej dotychczas części planety dowodzą, że formy wulkaniczne były tam powszechne. Oprócz zwykłych kraterów, eksperci zauważyli też jeden unikalny i nadali mu nazwę "Pająk".
31.01.2008 | aktual.: 01.02.2008 09:18
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/tajemniczy-pajak-na-merkurym-6038675330667137g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/tajemniczy-pajak-na-merkurym-6038675330667137g )
Tajemniczy Pająk na Merkurym
Wcześniej sporządzono mapy jedynie 45% powierzchni Merkurego, dzięki Messengerowi poznajemy dokładnie kolejne 30% powierzchni planety. Po raz pierwszy zobaczyliśmy tę część Merkurego - powiedział dr Sean Solomon. Już mało kto z naszej ekipy naukowców ma wątpliwości, że na Merkurym było pełno form wulkanicznych - podkreśliła Louise Prockter, fizyk z Uniwersytetu Johns Hopkins, pracująca dla NASA.
Naukowcy na konferencji opowiedzieli m.in. o basenie pełnym kraterów pokrytym gładkim materiałem, prawdopodobnie wulkanicznego pochodzenia. Specjaliści NASA opowiedzieli też o tajemniczym "Pająku". To forma geologiczna, której nigdy nie zauważono na Merkurym ani na Księżycu.
"Pająk" znajduje się pośrodku Basenu Caloris (Kotlina Upału) i składa się z ponad 100 wąskich koryt "promieniujących" z 40-kilometrowego krateru.
Tłum. A. Przegaliński, źródło: BBC