Paciorkowiec w Woźnikach. Mieszkańcy pozbawieni wody podczas upałów

Mieszkańcy wsi Woźniki w województwie śląskim mają zakaz korzystania z wody płynącej w ich kranach. Taką dyspozycję wydał sanepid. Sytuacji mieszkańców nie ułatwi 30 stopniowy upał.

Paciorkowiec w Woźnikach. Mieszkańcy pozbawieni wody podczas upałów
Źródło zdjęć: © iStock.com

Woźniki pozbawione wody mimo upałów

Z powodu wykrycia paciorkowca w wodzie mieszkańcy muszą żyć w bardzo trudnych warunkach. Wody płynącej w ich kranach nie wolno używać do gotowania oraz mycia owoców i warzyw. Nie przyda się ona również do wzięcia kąpieli czy zrobienia prania. Nawet jeśli mieszkańcy zagotują skażoną ciecz, nie stanie się ona użyteczna. Sytuacji społeczności nie poprawi z pewnością ogłoszony przez IMiGW drugi stopień ostrzeżenia przed upałami. Po południu temperatura w cieniu przekroczy 30 stopni Celcjusza. Mieszkańcom starają się pomóc lokalne władze. Rozdawane są 5 litrowe bukłaki z wodą, które mogą posłużyć do gotowania, spożycia i kąpieli. Potrzebującym oddano do użytku również miejscowym hydrant. Woda z tego ujęcia może zostać wykorzystana w pracy na gospodarstwie. Taka sytuacja utrzyma się co najmniej do jutrzejszego popołudnia, kiedy to przedstawione zostaną najnowsze badania próbki wody.

Paciorkowiec – dlaczego jest niebezpieczny

Jedną z chorób wywoływaną przez paciorkowca jest angina. Jej objawami są często wysoka gorączka, ból gardła oraz bardzo mocny ból głowy. W trakcie tej choroby pacjent może mieć poszerzone węzły chłonne szyjne oraz podżuchwowe. Inną groźną chorobą występującą niekiedy z powodu paciorkowca jest zapalenie płuc. U dzieci może wystąpić również bardzo bolesne zapalenie ucha środkowego. Niewłaściwe leczenie tej choroby może doprowadzić do utraty słuchu. Najcięższe jest jednak zarażenie paciorkowcem żyjącym w naszym układzie pokarmowym. Początkowo jest on niegroźny, jednak na skutek kuracji antybiotykowych staje się niebezpieczny. Wówczas atakuje pęcherzyk żółciowy oraz drogi moczowe. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do rozwoju nowotworu jelita grubego.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)